Marek Kvetán kombinuje kýčovitý ornament s počítačovými přístupy

Praha - V Galerii hlavního města Prahy vystavuje slovenský umělec Marek Kvetán. V instalaci, ve které běžně známé předměty opouštějí svá obvyklá prostředí a dostávají nové významy, Kvetán pracuje s metaforou, absurditou, ale i nostalgií po mizejících fenoménech. Jedním z hlavním znaků jeho tvorby je užívání dekoru, mnohdy ornamentu až kýčovitého, v neobvyklých souvislostech. V roce 2008 získal za své dílo Koberec cenu Národní galerie pro mladé umělce. Výstava má název MAREK KVETÁN / *5. 3. - 2. 5.†, autor do něj použil data zahájení a konce expozice.

„Do kontrastu staví umělý civilizační svět a svět přírodní, organický, který dnešní společnost nedostatečně respektuje. Tento vyjadřuje v aktuální výstavě na Staroměstské radnici třeba objekt Peace (Mír), kdy do nitra zářivkových těles vložil z tělíček mrtvého hmyzu sestavený zmíněný termín,“ uvedla kurátorka výstavy Olga Malá.

Autor také poukazuje na vyprázdnění a mechanické vnímání politických a národních symbolů, nejnověji si k tomu vybral československou a českou vlajku a vytvořil objekt Na tom našem. Z vlajek mnoha států vytvořil vzorník tak, že vždy smíchal podle poměrného zastoupení všechny barvy na vlajce. Z české i slovenské vlajky mu vyšly pastelové růžové barvy, jimiž vymaloval část galerie; lehce tmavší slovenská tvoří součást větší „české“ plochy. „Může to vyjadřovat nostalgii po bývalé společné identitě, ale i třeba migraci ze Slovenska,“ přiblížil svou práci autor.

V instalaci nazvané Minimální mzda 8000 korun stojí miska se skleněnou bižuterií. „Vzal jsem tu minimální mzdu a koupil za to bižuterii, která vlastně nemá žádnou hodnotu,“ komentoval dílo umělec.

Dílo, za které Marek Kvetán získla cenu NG 333
Dílo, za které Marek Kvetán získla cenu NG 333