Stodvouletému Niemeyerovi dokončili administrativní komplex

Brasília - V Belo Horizonte, hlavním městě brazilského státu Minais Gerais, byl dnes slavnostně inaugurován velký komplex administrativních budov, který navrhl slavný brazilský architekt Óscar Niemeyer. Projekt je považován za jeden z nejodvážnějších, jaké nyní stodvouletý Niemeyer během své víc než sedmdesátileté kariéry vytvořil. Komplex tvoří pět budov. Jednou z nich je čtyřpatrový palác Tiradentes, kde bude sídlo vlády státu. Podle agentury AFP je to svého druhu největší stavba z armovaného betonu na světě.

Komplex, vybudovaný asi 20 kilometrů od centra města, zabírá plochu 804 000 metrů čtverečních. Budou v něm umístěny úřady státu Minas Gerais. Je pojmenován po brazilském politiku Tancredo Nevesovi, který byl v roce 1985 jakožto kandidát opozice zvolen prezidentem, ale den před složením přísahy těžce onemocněl a nakonec zemřel.

Všechny budovy se vyznačují křivkami, které jsou pro Niemeyera typické a jimiž, jak kdysi sám řekl, vzdává poctu křivkám brazilských žen. Architekt stavbu několikrát navštívil, ale dnešní inaugurace se nezúčastnil.

Niemeyer je autorem víc než 600 architektonických projektů po celém světě. Nejvíc ho proslavily budovy, které vznikly na přelomu 50. a 60. let podle jeho návrhů v tehdy novém brazilském hlavním městě Brasílii. Z jeho dílny je také centrála Organizace spojených národů v New Yorku.

Oscar Niemeyer / Administrativní centrum v Belo Horizonte
Oscar Niemeyer / Administrativní centrum v Belo Horizonte