První lev patří Janě Brejchové

Praha - Cenu za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu přidělila Česká filmová a televizní akademie herečce Janě Brejchové. Předána bude při sobotním finálovém večeru udělování cen Český lev, který bude Česká televize v přímém přenosu vysílat z Velkého sálu pražské Lucerny. Podle předsedy ČFTA Petra Vachlera ale zatím není jisté, zda si herečka převezme ocenění osobně.

„Jana Brejchová má těžkou virózu a zatím není jisté, zda si cenu převezme,“ vysvětlil Vachler. Zdůraznil, že Brejchová získala jednoznačnou podporu členů akademie. „Je to vynikající herečka, která natočila mnoho českých i zahraničních filmů. Ty české jednoznačně ukázaly sílu domácího filmu nad zahraničními,“ domnívá se.

Jana Brejchová hraje v současné době jen v divadle, ačkoli se její stěžejní umělecká kariéra odehrávala převážně na filmovém plátně. Její filmovou kariéru ovlivnilo zejména setkání se třemi režisérskými osobnostmi - Jiřím Weissem, který ji obsadil do snímku Vlčí jáma, Jiřím Krejčíkem, u něhož hrála ve Vyšším principu, a především s Evaldem Schormem, v jehož filmech Každý den odvahu, Návrat ztraceného syna a Farářův konec ukázala šíři svého talentu. Zatím poslední film, který natočila, byla v roce 2006 Kráska v nesnázích. Za roli v tomto snímku Jana Hřebejka získala Českého lva.

Letošního slavnostního ceremoniálu se Hřebejk, nominovaný v kategorii nejlepší režie za film Kawasakiho růže, nezúčastní. Večer se také obejde bez účasti polské herečky Karoliny Gruszky, která je mezi kandidáty na ocenění za ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmu 3 sezony v pekle. 

Akademie nominované letos vybírala z rekordnícho počtu 34 snímků. Po jedenácti nominacích mají před finálovým večerem 3 sezony v pekle Tomáše Mašína a Protektor režiséra Marka Najbrta. O dvě nominace méně získala Kawasakiho růže.