Rada ND potvrdila dva šéfy: Dočekala a Zusku

Praha - Šéf baletu Národního divadla Petr Zuska i šéf činohry téže scény Michal Dočekal zůstanou ve svých funkcích i další čtyři roky. Rada Národního divadla dnes projednala jejich koncepce a doporučila oba řediteli ND Ondřeji Černému ke jmenování. Šéfové dvou ze tří souborů ND by měli být jmenováni na sezony 2011/12 až 2014/15 pravděpodobně během 14 dnů.

Rada Černého ale také vyzvala, aby se šéfy souborů znovu projednal ekonomické a provozní aspekty jejich koncepcí. Souvisí to pravděpodobně s nutným šetřením, Národní divadlo se k němu musí uchýlit již v příští sezoně.

Dočekal i Zuska vedou soubory od roku 2002. Na místo šéfa činohry navrhla Rada ND vyhlásit výběrové řízení, přestože byla s prací Dočekala spokojená. Oslovila osm předních divadelníků, ani jeden z nich však neprojevil zájem. Jediným, kdo se o funkci ucházel, byl tak Dočekal.

S koncem příští sezony skončí funkční období i Zuskovi. Rada se už loni v červnu rozhodla doporučit řediteli, aby ho jmenoval na další čtyři roky. Tento postup zdůvodnili její členové tím, že Zuska je mimořádná osobnost, která by v Česku jen těžko hledala konkurenci. Balet pod jeho vedením dosahuje velmi dobrých výsledků, kontinuita bude zárukou kvalitního vývoje baletního a tanečního umění v ND, domnívají se členové rady.  

Šéfa opery Jiřího Heřmana uvedl Černý do funkce při svém jmenování ředitelem divadla v roce 2007. Operu bude Heřman řídit do roku 2012.