Hollywood se chystá na velmi, velmi velký večer

Los Angeles - V Hollywoodu se teď všechno točí kolem příprav na nedělní předávání cen americké filmové akademie. Turisti směřují k pověstné křižovatce Hollywoodského bulváru a Highland Avenue, aby zahlédli alespoň něco z příprav a nechali se vyfotit s obří sochou Oscara. Před divadlem Kodak Theatre byl již natažen červený koberec a uvnitř divadla se ceremoniál chystá od rána do večera.

Bál, který se bude konat po předání cen, bude v nočním klubu ve stylu art-deco, v jehož výzdobě převládají zlatá a purpurová, od ubrusů a ubrousků až po oblečení číšníků, ostatního personálu a orchestru. „Bude to velmi, velmi velký a elegantní večer,“ tvrdí producentka oficiální party Cheryl Cecchettová.

Avatarové šaty paní Cameronové

Veškerý personál i dámský orchestr budou mít letos nové oblečení, šité na zakázku. Náhodě nechtějí nechat šatník samozřejmě ani hvězdy. Například manželka Jamese Camerona Suzy Amis Cameronová se prý začala ohlížet po nových šatech již před více než rokem.

Uspořádala soutěž v navrhování oděvů ušitých z materiálů šetrných k životnímu prostředí. Vítězné šaty jednadvacetiletého Jilliana Granze z ekologické organizace Global Green jsou „avatarově“ modré. Cameron prý prohlásil, že je jen shoda náhod, že ekologické poselství jeho filmu se shoduje s ekologickým poselstvím šatů jeho manželky.

Něco na sošku i na zub

Oscarové hvězdy se po převzetí zlatých sošek nemusí vracet do svých křesel, ale mohou si jít odpočinout do zeleného sálu v zákulisí divadla, kde si mohou dát něco k pití, sledovat show na plochých televizních obrazovkách a kontrolovat svoje vzezření v četných zrcadlech.

Novinkou je zvláštní místnost, kde si noví majitelé Oscarů mohou nechat vyrýt svoje jméno na získanou sošku, která bude do té doby označena pouze sériovým číslem.

Oscarová soška nebude chybět ani na stole. Součástí menu večeře pro 4 600 hostů budou mimo jiné hovězí karbanátky velikosti jednohubky, zdobené rajčátky a kvašenou zeleninou tak malých rozměrů, že k jejich aranžování musel šéfkuchař použít pinzety. Hosté si budou moci také pochutnat na jemných plátcích marinovaného tuňáka, uzeném lososovi vytvarovaném do podoby Oscara nebo na kaviáru.

Hlavním jídlem bude podle šéfkuchaře variace na klasické kuře zapečené s řadou ingrediencí v delikátní těstíčku. Jako dezert bude nabídnuta čokoláda Oscar všech velikostí a také různé zákusky a dorty.

Ceny americké filmové akademie budou předány v neděli večer. Největšími favority, kteří získali shodně po devíti nominacích, jsou filmy Avatar Jamese Camerona a Smrt čeká všude Cameronovy exmanželky Kathrin Bigelowové.