Český lev 2009: Polívka a Liška, jak se neviděli ani oni sami

Praha – „Doufáme, že budeme důstojní a i vtipní,“ přeje si jeden z moderátorů letošního Českého lva Bolek Polívka. Zatímco on výroční filmové ceny uváděl už několikrát, naposledy loni se svou dcerou Annou, jeho kolega Pavel Liška si dnes večer odbude „lví“ premiéru. Diváci se prý mohou těšit, že na vlastní oči uvidí oba populární herce, jak je dosud nikdo, včetně jich samotných, neviděl. Slavnostní večer vysílá ČT1 ve 20:00 v přímém přenosu.

Podle Lišky, který má mimochodem doma lva za roli ve filmu Bohdana Slámy Štěstí, má být vyhlašování filmových cen tak trochu divadlo. S Polívkou si chtěl vždy živě zahrát, k čemuž bude mít dnes večer příležitost.

Na rozdíl od divadelní ovšem není filmová spolupráce těchto dvou herců zdaleka tak chudá. Některé z projektů, o které se ucházeli, sice nikdy nespatřily plátno, nicméně fragmenty z načaté spolupráce se zachovaly. Alespoň to oba tvrdí. Poprvé je budou moci diváci vidět právě během slavnostního ceremoniálu.

Dva za  jeden

Model dvojic bude kromě moderátorů zachován letos i u předávajících. Tentokrát ovšem nebudou křišťálové sošky vítězům jednotlivých kategorií předávat rodinní příslušníci, ale filmové dvojice.

Terence Hill a Bud Spencer sice nakonec nepřijedou (zazní ale písnička z jejich slavného filmu Jestli se rozzlobíme, budeme zlí v české verzi Kašpárka v rohlíku), na pódiu se ale objeví například Magda Vášáryová a Jiří Schmitzer z Postřižin, Veronika Freimanová a Vojtěch Kotek za Rafťáky nebo Jiří Macháček a Marek Taclík, jejichž Jedna ruka netleská.

Český lev aneb Kdo má dneska nominace?

V letošním ročníku se o Českého lva ucházel v polistopadové historii největší počet snímků – 34, do finále se ale dostalo pouze šest z nich. Po jedenácti nadějích mají 3 sezony v pekle Tomáše Mašína a Protektor režiséra Marka Najbrta. O dvě nominace méně získala Kawasakiho růže Jana Hřebejka. Díla zabodovala v kategoriích nejlepší film, režie, scénář, střih a herecké výkony v hlavních rolích. 

Tři nominace získal Ševčíkův thriller Normal (kamera, zvuk, hudba), po jedné animovaný snímek Jiřího Barty Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? (nejlepší výtvarný počin) a komedie Zemský ráj to na pohled Ireny Pavláskové za výkon Terezy Voříškové ve vedlejší roli.

Dva nominovaní budou na večerním ceremoniálu chybět – režisér Jan Hřebejk (Kawasakiho růže), který odjel do Austrálie, a polská herečka Karolina Gruszka (3 sezony v pekle), která nemohla odříct divadelní představení. Otazník visí také nad účastí Jany Brejchové, kvůli těžké viróze není jisté, zda osobně převezme Českého lva za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu.

O křišťálovou sošku se utkají také tři dokumentární zástupci: snímek Jana a Adama Novákových Občan Havel přikuluje, dokument Lindy Jablonské Vítejte v KLDR a čtvrtý díl z cyklu Zapomenuté transporty, ve kterém se režisér Lukáš Přibyl věnuje méně známým koncentračním a vyhlazovacím táborům v Polsku.