Nejvyšší příčku Žebříku obsadila Langerová, nejnižší vláda ČR

Plzeň – V západočeské metropoli se v sobotu večer udělovaly výroční hudební ceny Žebřík. Během šestihodinové show bylo v devíti kategoriích předáno celkem 27 sošek Tančícího R z dílny sochaře Václava Česáka. Desátou kategorii - průser roku - vyhrála česká vláda. V hudebních cenách nejvíce bodovala Aneta Langerová, která obsadila první příčku Žebříku za zpěvačku, album (Jsem) a skladbu (V bezvětří) roku.

Zatímco vloni byl hlavní hvězdou večera britský zpěvák a bývalý člen kapely Deep Purple a Black Sabbath Glenn Hughes, letos se organizátoři poohlédli po české scéně. Zlatým hřebem večera se stal Dan Bárta. „Vystoupil exkluzivně se všemi kapelami své kariéry,“ prozradil, v čem spočívala výjimečnost koncertu, Jaroslav Hudec, šéfredaktor časopisu Report, který ceny organizuje.

V kategorii zpěvák skončil Bárta na druhé příčce před Matějem Ruppertem. Vítězem se stal Martin Chodúr, který byl zároveň vyhlášen objevem roku. Aneta Langerová za sebou nechala Ewu Farnou a Kláru Vytiskovou. Dvě první ceny si odnesla i skupina UDG, která bodovala jako kapela a také s videoklipem Éterická.

Mezi úspěšné hudební skupiny se v anketě letos zařadili i Nightwork, kteří obsadili druhé místo v kategorii objev a současně druhé místo v kategorii skladba díky písni Globální oteplování. Dvakrát třetí skončila kapela Vypsaná fixa, a to s albem Klenot a skladbou Holka s lebkou. Z videoklipů zaujal Collapse od Airfare a také na třetím místě Nejen Ian Illustratosphere.

Součástí večera byl i křest DVD Uvolněte se, prosím - Nejlepší hudební kousky 2. Show moderoval už posedmé režisér Zdeněk Suchý. „Žebřík se už dostal na úroveň předávání velkých cen, dokonce jim konkuruje, a to je dobře,“ prohlásil.

Kompletní výsledky česko-slovenské ankety, včetně zahraniční části, vyjdou v dubnovém čísle magazínu Report.

Aneta Langerová
Aneta Langerová