Oscar: Souboj mezi návštěvnickým Davidem a Goliášem

Los Angeles - Nejvíce pozornosti se při večerním oscarovém klání zaměří nejspíše na bývalé manžele Jamese Camerona a Kathrin Bigelowovou. Filmy obou režisérů, sci-fi trhák Avatar a válečné drama Smrt čeká všude, shodně získaly po devíti nominacích, a jsou tak největšími favority. Pozlacené sošky Oscarů se budou předávat po dvaaosmdesáté v noci z neděle na pondělí v Los Angeles. Slavnostní ceremoniál moderují dva herci – Alec Baldwin a Steve Martin.

Bigelowová se navíc může stát vůbec první ženou, která získá Oscara za nejlepší režii. Podle očekávání amerických médií, ale třeba i českých sázkových kanceláří má přitom historické vítězství na dosah.

Velké šance se pak jejímu snímku dávají i na získání ceny za nejlepší film, o který se letos místo pěti uchází deset filmů. Bigelowové snímek utržil v kinech téměř stočtyřicetkrát méně než Avatar. Pokud tedy zvítězí, mohl by se stát nejméně navštíveným filmem vyznamenaným Oscarem v historii udílení těchto cen, přinejmenším pokud jde o kina.

O sošce za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli se rozhodne mezi herečkami Sandrou Bullockovou a Meryl Streepovou. Bullocková bodovala ve sportovním dramatu Blind Side (Slabé místo), za který získala Zlatý glóbus. Streepová, která již dva Oscary má a nominovaná na ně byla šestnáctkrát, naopak akademii zaujala výkonem v romantickém filmu Julie a Julia.

Mírnou favoritkou je podle amerických médií Bullocková. Streepové zase nahrává to, že Oscara získala vždy, když v názvu jejího filmu bylo jméno, jako v případě snímků Kramerová versus Kramer (1979) a Sofiina volba (1982), jak si v internetovém deníku Huffington Post všiml blogger Jon Chattman.

Mezi muži je situace jednoznačnější. Všeobecně se očekává, že si pro pozlacenou sošku přijde Jeff Bridges za roli country zpěváka ve filmu Crazy Heart, který již letos stejně jako Bullocková získal Zlatý glóbus. Podle názoru některých amerických novinářů ale Bridges cenu pro nejlepšího herce dostane především za zásluhy a mnohem více by slušela dalšímu z nominovaných, Georgi Clooneymu, za roli ve filmu Lítám v tom.

0Možná poprvé v historii Hollywoodu získá jeden herec Oscara i Zlatou malinu. Sandra Bullocková, která je nominována na Oscara za roli v dramatu Blind Side, totiž byla v sobotu večer vyhlášena nejhorší herečkou Hollywoodu za rok 2009. Vysloužila si to komedií All About Steve. Zlatá malina za nejhorší film loňského roku připadla kasovnímu hitu Transformers: Pomsta poražených, nejhoršími herci byli vyhlášeni hudebníci Kevin, Joe a Nick ze skupiny Jonas Brothers za účinkování v koncertním snímku Jonas Brothers: 3D Koncert.

Zlaté maliny se také udělovaly za nejhorší film (sci-fi snímek Bojiště Země: Sága roku 3000), herce (Eddie Murphy) a herečku (Paris Hiltonová) posledního desetiletí.

Velkým překvapením by pak bylo, kdyby Oscara za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli nezískal Christoph Waltz, který exceloval ve filmu Hanebný pancharti od Quentina Tarantina. Rakouský herec, který v USA proslul i poněkud kostrbatými děkovnými projevy, již za ni získal několik cen včetně Zlatého glóbu. Mezi ženami se největší šance získat sošku za výkon ve vedlejší roli dávají Mo'Nique za její roli ve filmu Precious: Based on the Novel Push by Sapphire.

Nejlepším zahraničním filmem roku se může stát francouzské drama Prorok či rakouský snímek Bílá stuha nebo filmy z Izraele, Peru či Argentiny. Prorok i Bílá stuha už získaly některá významná ocenění, především v Evropě.

Český snímek Protektor se do užších nominací na Oscara nedostal. Zatím posledním českým držitelem Oscara tak nadále zůstane Markéta Irglová, která spolu s irským hudebníkem Glenem Hansardem v roce 2008 získala sošku za nejlepší filmovou píseň.

Kdo oko nazamhouří…

0…kvůli Oscarům, může ceremoniál 82. ročníku sledovat v pražském kině Světozor. Ceny se budou předávat v pondělí od 2:00 SEČ, program ve Světozoru začne už v neděli ve 23:00. O překlad a komentář večera z Los Angeles se postarají filmoví publicisté František Fuka, Tomáš Baldýnský a moderátor pražského Rádia 1 Alexandr Michailidis.