Harfové dny nejsou dny jen pro harfu

Ostrava – Po celý březen hostí Ostrava a další města Moravskoslezského kraje devátý ročník Harfových dnů. Jde o jediný mezinárodní festival úzce zaměřený na jeden z nejstarších hudebních nástrojů na světě – harfu. Pořadatelé pro letošní ročník připravili jedenáct koncertů předních českých i zahraničních interpretů. Harfové dny zahájila 1. března za doprovodu Janáčkova komorního orchestru jedna z nejlepších světových harfistek Jana Boušková.

Festival ukazuje špičkové sólisty na sólových recitálech i v zajímavých kombinacích s jinými nástroji, s komorními soubory i s vynikajícími orchestry. Spolu s harfistkami a harfisty se tak v Ostravě představí například pianista Martin Kasík, hobojistka Jaroslava Tajanovská nebo kytaristka Lenka Filipová, která 29. března při závěrečném koncertu doprovodí anglického harfistu Seana Barryho.

„Chceme, aby se tu prezentovaly žačky, které vyšly z Ostravy, a abychom ze zahraničí přivezli zajímavé a špičkové umělce,“ uvedla k festivalu jeho umělecká ředitelka Ada Balová. Kromě Bouškové se v programu objevují například jména dvou Kateřin – Englichové a Sabové – nebo jméno Ivany Dohnalové.

„Česká republika má v harfovém světě stále lepší a lepší postavení,“ domnívá se Dohnalová, „a to díky Janě Bouškové, která vyhrála dvě nejprestižnější soutěže, tím Česko zviditelnila.“

Zájem o hru na harfu u nás každým rokem stoupá, proto letošní Harfové dny přinášejí kromě klasických koncertů i workshopy. Plní tak jeden ze svých cílů – umožnit mladým talentům se na festivalu prezentovat a vystupovat po boku světově uznávaných hudebníků. Nejmladší letošní sólistce je teprve sedm let.