Budiž světlo!

Praha - Ve dnech od 8. do 12. března 2010 se v budově Mánes na Masarykově nábřeží v Praze koná specializovaná výběrová výstava svítidel, designu a příslušenství Světlo v architektuře. Tato výjimečná akce, které se zúčastní pouze vybrané společnosti z oboru, je určena především architektům, projektantům, stavebním inženýrům a developerům z celé České republiky. Na výstavě se představují nejlepší a nejvýznamnější české a světové značky z oboru svítidel a osvětlovací techniky.

Jde např. o českou společnost Eco-Design, která při výrobě svých svítidel používá ekologické materiály, jako jsou keramika, ekolit, porcelán nebo speciální sádra, dále společnost Erco, která vyvíjí své produktové řady pro všechny obory architekturního osvětlení a světlo chápe jako čtvrtou dimenzi architektury, neboť světlo interpretuje prostor a určuje náladu, a mnoho dalších význačných společností.

Ve druhé části ve spolupráci s předními designovými společnostmi vybudovali organizátoři ukázkový modelový byt na ploše cca 250 m2, navržený architektonickými kancelářemi Modulora a Mimosa architekti, zařízený s důrazem na světlo a osvětlení nejen jednotlivých místností, ale především s ohledem na správné využití světla pro jednotlivé lidské aktivity a činnosti (čtení, vaření, odpočinek…) a také s ohledem na kvalitu, ekonomičnost a ergonomii. Byt bude realizován ve spolupráci s odborníky na tuto problematiku.

„Neděláme si sice iluze, že od zítřka už budeme všichni svítit lépe, ale myslím si, že už bylo na čase ukázat lidem a hlavně architektům, jak by to mělo vypadat. Základním pravidlem je v první řadě využívání přírodního světla zvenku. Pochopitelně, že dětský pokojíček má svoje pravidla, jiná specifika má obývací pokoj a jiná zase ložnice. Je to opravdu složitá věc a doporučuji, aby si každý návštěvník výstavy pročetl naše desatero rad, jak svítit, jež je součástí výstavy. Vytvořil ho odborník na slovo vzatý docent Jiří Plch,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 Petr Ivanov, organizátor výstavy.

Organizátorem výstavy Světlo v architektuře je společnost Czech Architecture Week s. r. o., která pořádá každoročně v Praze festival moderní a současné architektury Architecture Week a má dlouholeté bohaté zkušenosti s pořádáním výběrových akcí podobného charakteru jak v České republice, tak v zahraničí.

Výstava bude také doprovázena firemními prezentacemi, přednáškami a odbornými semináři. K akci vydávají organizátoři katalog s rejstříkem značek.

Světlo v architektuře
Světlo v architektuře