40 let po smrti vychází Hendrixovi nové CD

Londýn/Praha - Fanoušci Jimiho Hendrixe si mohou poslechnout skladby svého kytarového hrdiny, které dosud nebyly veřejně dostupné. Hudebníkova rodina a hudební nakladatelství firmy Sony vydávají „nové“ Hendrixovo album, které se jmenuje Valleys of Neptune a nabízí zhruba hodinu hudby. Obsahuje studiové nahrávky z roku 1969. Mezi skladbami jsou i coververze Bleeding Heart od Elmora Jamese a Sunshine of Your Love od Cream. Album ukazuje, že Hendrix uměl nejen hrát, ale také experimentovat ve studiu.

„Jeho genialita vyzařuje silně v každém z těchto vzácných titulů,“ prohlásila hudebníkova sestra Janie Hendrixová. Poznamenala, že v bratrově pozůstalosti je spousta materiálu pro vydání další dosud nevydané hudby a videosnímků.

„Křest CD má být poměrně skromný a všichni si navzájem drží palce, aby šlo o komerční úspěch. Poslouchal jsem některé nahrávky a hudba je to skutečně vynikající. Je v ní obsažena ohromná energie a také Hendrixovo příslovečné hledání, ať už jde o barvu nebo hru na kytary, na druhou stranu v současné Británii je Jimi Hendrix spíše součástí hudební historie a jeho posluchačská základna není tak velká, jako byla třeba v 70. letech,“ upozornil v telefonátu z Londýna spolupracovník ČT Ivan Kytka.

Video Nové CD Jimiho Hendrixe
video

Nové CD Jimiho Hendrixe

„Jestli to bude pecka, je trochu otázka. Podle mého názoru je ta deska trochu křížovka, protože tam jsou písničky, které se uvádějí jako nové, například ona titulní Valleys of Neptune, ale její sample byl na desce, která byla vydána v roce 1990. Ale v každém případě je to album nádherné. Dalo by se říct, že ta deska zahrnuje jakési pátrání od roku 1968 až do Woodstocku v roce 1969. Celá tahle etapa byla vlastně dost neznámá. Čili to album je také velmi vzácný dokument o tom, co jsme moc nevěděli,“ doplňuje v rozhovoru pro ČT24 hudební publicista Vojtěch Lindaur.

James Marshall Hendrix

se narodil jako Johnny Allen Hendrix 27. listopadu 1942 v Seattlu. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších kytaristů v historii rockové hudby. Po počátečním úspěchu v Anglii dosáhl světového věhlasu zejména díky vystoupení na popovém festivalu v Monterey v roce 1968. V roce 1969 byl hlavní hvězdou festivalu Woodstock. O rok později náhle zemřel ve věku pouhých 27 let. Poslední koncert měl 6. září 1970 na ostrově Fehmarn v Německé spolkové republice. 18. září 1970 zemřel v Londýně po pravděpodobně neúmyslném předávkování léky, kdy při převozu do nemocnice zemřel zadušením zvratky.

Jimi Hendrix
Jimi Hendrix