Ministr Riedlbauch chce v čele NG jednoho z pěti znalců umění

Praha - Ministr kultury Václav Riedlbauch oslovil pět českých galeristů a historiků umění, aby se zúčastnili konkurzu na ředitele Národní galerie v Praze (NG). Jsou jimi ředitel Sbírky starého umění NG Vít Vlnas, jeho předchůdce Jiří Fajt, ředitel Moravské galerie Brno Marek Pokorný, ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma a rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Pavel Liška. Zda se oslovení přihlásí, není zřejmé. Uzávěrka přihlášek je 31. března

Oslovení jsou především historici umění, mezi odborníky z výtvarné oblasti se ale objevuje i názor, že šéfem tak velké státní instituce by měl být spíše manažer než teoretik umění, či dokonce umělec, jako je tomu posledních deset let. Konkurz na ředitele NG Riedlbauch vyhlásil 25. února, nástupce dlouholetého šéfa galerie by chtěl ministr pravděpodobně vybrat ještě do květnových voleb.

Podle ministra má každá z oslovených osobností předpoklady stanout v čele NG. „Byl bych rád, pokud by další osobnosti oslovilo i stávající vedení Národní galerie, určitě by to pak celý náročný výběr ještě více obohatilo,“ dodal ministr kultury. K rozšíření okruhu oslovených vyzval i současného ředitele NG Milana Knížáka.

Kdy by se nový ředitel mohl funkce ujmout, není zatím zřejmé. Knížák opakovaně uvedl, že by rád v čele NG zůstal ještě do konce příštího roku. Také Riedlbauch hovoří o nutnosti zachovat kontinuitu instituce; termín nástupu Knížákova následníka neuvedl.

Nového ředitele bude vybírat dvanáctičlenná komise, v níž jsou čtyři odborníci ze zahraničí. Oproti původnímu návrhu devíti členů, které ministrovi doporučil poradní sbor tuzemských odborníků na výtvarné umění, má komise o tři členy více, například ředitele Sbírky moderního a současného umění NG Tomáše Vlčka a člena vědecké rady NG Václava Pavlíčka.

Národní galerie v Praze
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24