Orchestr Berg představil mládí současné hudby

Praha - Inovátorské projekty, kladoucí důraz na současnou hudbu a hudbu 20. století, nabízí již od roku 1995 komorní český orchestr Berg. Svá hudební vystoupení často propojuje s divadlem, filmem, výtvarným uměním nebo tancem a pravidelně oslovuje české skladatele nové generace, díky čemuž má na kontě desítky světových premiér. Během pondělního koncertu v sále České národní banky zazněla i vítězná skladba soutěže mladých autorů současnosti: skladba Havran a moře Jany Vöröšové, která letos zvítězila v soutěži Nuberg, a to jak u odborné poroty, tak u posluchačů.

V silné konkurenci mnoha stylů a známých jmen minulých století není pro současnou hudbu snadné se prosadit. „Vše stojí a padá s hudebníky. Musejí chtít novou hudbu hrát, dávat jí příležitosti,“ říká vítězka Jana Vöröšová (1980), komponistka s mnoha zahraničními studijními i pracovními zkušenostmi.

Právě soutěž Nuberg se pokouší mladé generaci autorů pomoct - orchestr vybrané skladby zařazuje do svého koncertního programu, nahraje na CD a dává k dispozici na internetu

„Myslím, že je zde silná současná nastupující generace - po takových známých jménech, jako byl Eben, Havelka… Někteří studují v zahraničí a vracejí se s různými nápady,“ říká šéfdirigent Orchestru Berg a člen mezinárodní poroty soutěže Peter Vrábel. „Aby se tím člověk uživil, musely by přicházet objednávky od velkých orchestrů. Je to příjemný koníček,“ popisuje situaci Jan Dušek, který se se skladbou Hladová srdce umístil v soutěži v hlasování veřejnosti na druhém místě.

Jana Vöröšová
Jana Vöröšová