Ženevská výstava fotografií upozorňuje na lidskost ve válce

Ženeva – V Ženevě budí velký zájem výstava unikátních válečných fotografií s názvem Lidskost ve válce. Zaznamenává válčení ve světě za posledních 150 let. Dokazuje, že ať už šlo o americkou občanskou válku nebo konflikty počátku jednadvacátého století, fotografové vždy vystupovali s určitou mírou odvahy, důstojnosti, vzdoru a naděje uprostřed bolesti a utrpení. Vzhledem k tomu, že se expozice pořádá v muzeu Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce, jsou její součástí i záznamy vývoje celé organizace. Výstavu bude možné zhlédnout až do 25. července.

„Stejně jako Červený kříž, i fotografie má své počátky ve druhé polovině devatenáctého století. Výstava popisuje povahu válčení, jeho brutalitu a utrpení,“ řekl prezident Mezinárodního výboru Červeného kříže Jakob Kellenberger.

Z více než sta fotografií organizátoři vybrali 40

Právě dokumentární fotografie a video, které je součástí expozice, podle pořadatelů nejlépe zprostředkuje emoce a utrpení těm, kteří válku nezažili. Organizátoři měli k dispozici více než 100 tisíc fotografií, z nichž vybrali čtyřicet finálních.

„Sbíráme fotografie už od šedesátých let 19. století, výstava tak mapuje vývoj ozbrojených konfliktů, které se z bitevních polí přenesly mezi civilisty,“ podotkla tisková mluvčí MHČK a ČP Michelle Rockwellová. Právě utrpení civilistů a odvaha těch, kteří jim s nasazením vlastního života pomáhají, se vine napříč většinou fotografií. Pořídili je jak profesionálové, tak pracovníci Mezinárodního hnutí Červeného kříže.

Fotografie výstavy v Ženevě
Fotografie výstavy v Ženevě
Více fotek
  • Fotografie výstavy v Ženevě zdroj: www.micr.ch http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1485/148440.jpg
  • Fotografie výstavy v Ženevě autor: ČT24, zdroj: www.micr.ch http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1485/148439.jpg
  • Fotografie výstavy v Ženevě zdroj: www.micr.ch http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1485/148441.jpg