Devadesátej aneb Kameny se valí do Prahy

Praha – Po Devětaosmdesátým, výstavě o dvanácti vypjatých měsících roku 1989 a jejich překvapivých hudebních souvislostech, představuje pražské Popmuseum další hudební rok – 1990. Na výstavě s názvem Devadesátej se podle pořadatelů skrývají odpovědi na otázky, co si přivezl Michael Stipe v roce 1990 z Československa, co zvolal svatý Vincent Venera strašným hlasem na Miloše Kopeckého nebo ve kterém klubu se chodilo na záchod na hromadu uhlí.

Výstava představuje rok 1990 jako rok neomezených možností, kdy se zásadní události děly dvakrát za den. Změny hýbaly samozřejmě i českou a slovenskou populární hudbou – nové gramofirmy, agentury, časopisy i kluby vyrůstaly jako houby po dešti.

Devadesátej mapuje Popmuseum plakáty, fotografiemi, výstřižky z novin, obaly gramofonových desek i dobovými audiovizuálními záznamy. A to prý včetně „nevídaných rarit a extrabuřtů pro hodně silné povahy“.

Návštěvníci tak uslyší říkat Micka Jaggera neodolatelnou dikcí kameny se valí do Prahy a mladičkou Björk Becherovka, rum, myslivec. Podívají se do Nového horizontu, na Žalák a do punkového klubu Kotelna. S Frankem Zappou na Loretu. S Rolling Stones na Hrad a na Rybárnu a s Třemi sestrami na Kovárnu. S Mňágou a Žďorp do Lumírovy garáže a s Václavem Havlem do studia Radia Stalin, mytického předchůdce Radia 1. Uslyší také Vltavu zahrát k volbám a uvidí přímý přenos z jazzového festivalu v hlavním vysílacím čase.

Výstavu, která potrvá do června 2010, otevře 9. března vernisáž v Kulturním centru Kaštan. Zahraje na ní teplická skupina Aku Aku, která patřila do programu mnoha akcí právě v roce 1990.

Pozvánka na výstavu
Pozvánka na výstavu