Od revoluce k evoluci – v Praze se opět cinká klíči

Praha – 85 tisíc klíčů padlo na šestimetrovou Klíčovou sochu, kterou její autor – výtvarník Jiří David – odhalil dnes na pražském náměstí Franze Kafky. Plastiku tvoří nápis Revoluce, podle Davida však nemá být pomníkem té sametové, kterou při zafoukání větru připomíná cinkání klíčů, ale reflexí „evoluce“ české společnosti za posledních dvacet let.

Písmena z nápisu Revoluce postavil výtvarník nad sebe, přičemž největší „R“ na vrcholu postupně drtí písmena pod sebou. Každé z písmen přitom David vybral z konkrétního nápisu: „R“ připomíná písmenko uvozující název novin Rudé právo, někdejšího listu komunistické strany. „E“ je použito z nápisu na toaletním papíru prodávaném za socialismu, „V“ má symbolizovat vatu a poslední spodní „E“ má připomínat rozdrcenou komunistickou legitimaci.

Klíčová socha podle Davida symbolizuje revoluci, která požírá sama sebe. Celý nápis má vyjadřovat, že ne vše je dané a že ani současná politika není definitivní. Dílem chce výtvarník přispět k diskusi o současné situaci v české společnosti.

Video Petra Schubertová informuje z nám. Franze Kafky
video

Petra Schubertová informuje z nám. Franze Kafky

Jiří David o Klíčové soše:

„Objekt bude představovat osobní polemiku s vývojem v České republice. Vznikne tak sebereflexe naší, především politické, situace po revoluci. Nepůjde určitě o oslavný pomník nebo naopak pouze o kritické dílo. Plastika by měla vyjádřit ambivalenci, kterou při pohledu na dnešní společnost a politiku pociťuji.“

0

Davidovu sochu už agentura Dobrý den zapsala do české knihy rekordů. Úctyhodné množství klíčů sesbírali lidé z celého Česka, hlasovat mohli také o místě, kde bude plastika umístěna. Zvítězila Praha, socha ale zůstane na Kafkově náměstí do podzimu, pak poputuje i po ostatních českých a moravských městech.