Ladislav Štaidl - ze známého hudebníka podnikatelem

Praha - Skladatel Ladislav Štaidl je autorem několika velkých hitů z repertoáru Karla Gotta, úspěchy slavil také jako kapelník vlastního orchestru. Poslední dvě desetiletí si drží od světa showbyznysu odstup a věnuje se hlavně podnikání. V médiích se v tomto období objevoval zejména v souvislosti se svým vztahem ke zpěvačce Ivetě Bartošové, vydáním memoárů, v nichž vzpomíná i na své bývalé milenky a knihou rozhovorů se Zuzanou Paroubkovou, tehdejší manželkou šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Ladislav Štaidl se narodil 10. března 1945 ve Stříbrné Skalici nedaleko Sázavy.

Štaidlovi, který patřil od 60. let k výrazným postavám populární hudby, po pádu komunistického režimu uškodily výroky v televizi k Palachovu týdnu a zásahu na Národní třídě, ve kterých odsoudil protirežimní demonstrace. „Po vystoupení, kdy jsem naivně zatoužil po tom, aby moje děti vyrůstaly v klidu a míru, jsem byl pochopitelně ze světa kultury vytěsněn…,“ řekl k tomu začátkem 90. let a dodal, že jen „pár statečných“ vědělo, že se nedopustil ničeho opovrženíhodného.

Víno z hroznů, sbírka obrazů a ČSSD

Před několika lety vzbudil pozornost také vzpomínkovou knihou Víno z hroznů, v níž ušetřil jen málokoho. V memoárech, které Karel Gott označil za Štaidlův „duševní striptýz“, vzpomínal třeba na své bývalé milenky - Evu Pilarovou, Pavlínu Filipovskou nebo Yvonne Přenosilovou. Jinak se ale Štaidl po roce 1989 věnoval hlavně svým firmám, podnikal například v kinoreklamě a začátkem 90. let patřil také k průkopníkům prodeje pražené kukuřice v českých kinosálech. Dnes jeho jméno figuruje například ve firmě vyrábějící střešní tašky. Věnoval se i svému koníčku, výtvarnému umění - jeho sbírka se prý vyrovná známému souboru, který vytvořil někdejší ředitel televize Nova Vladimír Železný.

Štaidl má také blízko k některým představitelům sociální demokracie - ve svém domě nedaleko porodnice u Apolináře například v polovině 90. let pronajal byt dnešnímu senátorovi Jiřímu Dienstbierovi. Předseda ČSSD Jiří Paroubek mu pak před lety pokřtil knihu Desátý klíč, Štaidl zase nechyběl mezi hosty na oslavě Paroubkových 55. narozenin. V roce 2006 pak Štaidl sepsal a vlastním nákladem vydal knižní rozhovor Rendez-vous s paní Zuzanou, tehdejší manželkou Jiřího Paroubka.

S Gottem do světa

Spolu s o dva roky starším bratrem Jiřím, který se proslavil hlavně jako textař, chodil na hodiny klavíru k bratrovi houslového virtuosa Rafaela Kubelíka. Po maturitě hrál Štaidl, kterého jako řadu jiných uchvátili Beatles, v kapele Mikiho Volka a v roce 1963 se dostal do Semaforu. Po dvou letech založil s Karlem Gottem a svým bratrem soubor Apollo.

Skupina hrála třeba na montrealské světové výstavě Expo 67, velkým úspěchem bylo půlroční angažmá v hotelu New Frontier v Las Vegas. Spolu s Gottem se také v roce 1971 po turné po západním Německu odmítl vrátit do normalizačního Československa, nakonec ale po zásahu tehdejšího generálního tajemníka ÚV KSČ Gustáva Husáka od emigrace upustili. A jejich kariéry pokračovaly dál, už v roce 1972 složil Štaidl jeden ze svých největších hitů, Kávu si osladím v podání Karla Gotta.

Celkem má Ladislav Štaidl na kontě na dvě stovky písní, vesměs pro největší hvězdy české popmusic, texty mu často dodával bratr Jiří (zemřel při automobilové nehodě v roce 1973). Psal i hudbu pro film a televizi. Vedle Gotta zpívali Štaidlovy hity Helena Vondráčková, Jiří Korn nebo Dalibor Janda. Zpěvačka Jitka Zelenková, kterou Štaidlův orchestr v 70. a 80. letech také doprovázel, o něm řekla, že byl „mužem jejího života“. Od roku 1987 spolupracoval Štaidl s Ivetou Bartošovou, se kterou později 13 let žil a s níž má syna Artura. Z manželství, které skončilo až po rozchodu s Bartošovou, má Štaidl ještě dva syny a dceru.

Křest knihy Karel Gott - legenda
Křest knihy Karel Gott - legenda