Dokumentaristé se opět utkají o Cenu Pavla Kouteckého

Praha - Už počtvrté mohou tvůrci dokumentárních snímků získat cenu nesoucí jméno Pavla Kouteckého, prvního držitele Českého lva za dokument. Cenu, spojenou s finanční odměnou 100 tisíc korun, založili spolupracovníci a přátelé režiséra Kouteckého po jeho tragické smrti, od níž v polovině dubna uplynou čtyři roky. Cena podporuje jeho pokračovatele, pozorovatele světa, schopné sdělit své pocity a postřehy filmem. Uzávěrka přihlášek je 30. dubna, v květnu budou vyhlášeny nominace a ocenění převezme vítěz 7. června v pražském Divadle Archa.

Režiséři a producenti mohou přihlašovat svá díla vyrobená v období od 1. května 2009 do 30. dubna. Přihlášku a další informace najdou na internetové adrese www.cenakoutecky.cz. Cenu vyhlašuje Asociace Film & Sociologie a Divadlo Archa ve spolupráci s mezinárodním filmovým festivalem Jeden svět. Proto také snímky přihlášené na tuto přehlídku jsou automaticky zařazeny do soutěže. Autorem sošky pro vítěze je sklářský výtvarník René Roubíček, jehož Koutecký zachytil při práci ve filmu Dialog.

V porotě letos zasednou šéfka vnitřních projektů Divadla Archa Jana Svobodová, Kateřina Bartošová z festivalu Jeden svět, dlouholetý přítel Kouteckého Jiří Fidranský, režisérka Jitka Rudolfová a režisér Miroslav Janek. Ten po smrti Kouteckého převzal natočený materiál Občana Havla a společně se střihačkou Toničkou Jankovou stojí za výslednou podobou tohoto dokumentu.

 „Jde nám o to, aby v porotě každoročně byl některý z kolegů a přátel Kouteckého a pokusil se tak nahlížet na posuzované filmy alespoň částečně jeho očima,“ podotkla Jarmila Poláková, která stojí včele organizátorů tohoto ocenění a je producentkou filmu Občan Havel. Zároveň se vyhlašovatelé snaží reflektovat pohled mladší generace. Proto v porotě letos zasedne nedávno úspěšně debutující režisérka Zoufalců Jitka Rudolfová. Organizátoři počítají, že se bude o cenu ucházet více než 100 filmařů. 

Za rok 2007 byl Kouteckého cenou odměněn film Nízký let režiséra Jana Šikla. V roce 2008 si cenu odnesli scenárista Richard Komárek a režisér Filip Remunda za film Pulec, králík a Duch svatý, v roce 2009 cenu získal Tomáš Škrdlant za film Nevítaní. Zároveň bylo uděleno Zvláštní ocenění poroty Ceny Pavla Kouteckého, které získal Lukáš Přibyl za film Zapomenuté transporty do Polska. Za stejný projekt převzal minulý týden Českého lva.

Občan Havel
Občan Havel
Více fotek
  • Občan Havel zdroj: Aerofilms http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/715/71489.jpg
  • Z dokumentu Nevítaní zdroj: www.nevitani.info http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/917/91693.jpg