Luis Ramón Marín, zapomenutý fotograf, znovu promlouvá

Praha - Institut Cervantes otevírá výstavu nazvanou Marín, fotografie 1908-1940. Jedná se o monografickou výstavu věnovanou ve Španělsku znovuobjevenému fotografovi Luisi R. Marínovi, který se narodil v roce 1884. Své snímky začal publikovat v roce 1908 a během dalších třiceti let působil velmi aktivně. Spolupracoval s mnoha časopisy té doby a stal se hlavním fotografem novin Informaciones, ve kterých publikoval ročně více než tisíc fotografií. Jeho posledním posláním se stalo fotografování španělské občanské války z obleženého Madridu.

Zdroj: Institut Cervantes Autor: Luis Ramón Marín

Po válce jeho fotografie – ze zřejmých důvodů – z novin zmizely a následovalo zapomnění. Ovšem jeho úctyhodné dílo, které dnes tvoří 18 296 negativů, přežilo několik desítek let díky dceři fotografa, Lucíi Ramón Pla, která rozsáhlý archiv uchovala a zachránila. Převážná část jsou negativy na skleněných deskách, menší část tvoří negativy filmové.

„Výstava Marín. Fotografie 1908-1940 je výsledkem spolupráce mezi Institutem Cervantes a Nadací Pabla Iglesiase a připomíná velkého fotografa, který nespravedlivě upadl v zapomnění. Soustředily se v něm všechny požadavky na moderního profesionála, na fotoreportéra, který měl zásadně změnit tehdejší tisk,“ uvedl prezident Nadace Pabla Iglesiase Alfonso Guerra.

Na putovní výstavu, která má představit dílo španělského fotografa, bylo vybráno šedesát fotografií. Nejde pouze o reportážní fotografie z různých událostí, které samy o sobě mají obrovskou dokumentární a historickou hodnotu. Na Marínových fotografiích je zjevný také záměr umělecký, jsou esteticky velmi hodnotné. Díky obsáhlé sbírce je zde možnost po sto letech rekonstruovat španělskou společnost ze začátku 20. století prostřednictvím jejích postav (královská rodina, svatby ve známých rodinách), politického života (otevření parlamentu, pohřeb Pabla Iglesiase, portréty osobností), nových artefaktů, které teprve získají svůj význam v budoucnu (letectví, motocykly, automobily), dramatických událostí (vraždy předsedů vlád Canalejase a Eduarda Data), vzniku moderních průmyslových odvětví (zavedení Telefónicy), národní tragédie (občanská válka), sportů, lidových svátků, atd.

Výstavní sál IC má nyní novou, rozšířenou otevírací dobu. Výstava bude otevřená od 10. března do 16. dubna 2010 vždy od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 14 hodin. Vstup je volný. K dispozici bude česká verze katalogu k výstavě.

Luis Ramón Marín
Luis Ramón Marín