Fantom opery tvrdí, že láska nikdy neumírá

Londýn/Praha - Slavný muzikál Andrewa Lloyda Webbera - „Fantom opery“ má své pokračování. Ve světové premiéře uvedlo představení nejslavnějšího muzikálového skladatele londýnské Adelphi Theatre s podtitulem Láska nikdy neumírá. Nový muzikál začíná 10 let po Fantomově zmizení. Podle skladatele nebylo snadné navázat na obrovský úspěch jednoho z nejslavnějších muzikálů. Texty písní napsal Glenn Slater, který loni sklidil obrovský úspěch s muzikálovou verzí „Malé mořské víly“. Dějový koncept dal dohromady Ben Elton, který s Webberem pracoval už na muzikálu „The Beautiful Game“.

„Myslím, že je to jedna z mých nejlepších partitur. Ale uvidíme, jestli si to bude myslet i publikum,“ prohlásil sám velký sir Andrew. Příběh lásky znetvořeného Fantoma a krásné operní zpěvačky Christine pokračuje na Coney Island za Atlantským oceánem. Ani tady nechybí intriky a posedlost. Svoji důležitou roli mají i nové postavy jako třeba desetiletý syn Christiny. A právě tady chce Fantom dokázat, že láska nikdy neumírá.

Úterní světová premiéra britského hudebního skladatele Andrewa Lloyda Webera v londýnském divadle Adelphi Theatre sklidila ovace vestoje. Hodnocení britských kritiků jsou však méně jednoznačná. „Ohlasy na včerejší premiéru jsou opravdu rozporuplné. Od pěti hvězdiček, které muzikálu udělil deník The Independent, až po pouhé dvě, které se objevily v kritice listu The Times. Show je vyčítána nevhodně zvolená zápletka. Potvrzuje se to, že sám Webber měl o pokračování muzikálu pochyby. Původní myšlenka na pokračování vznikla v roce 1990, on se do skládání pustil v roce 2006. Mimochodem, noty mu při tvorbě roztrhala kočka, což způsobilo další odklad. Ale myslím si, že ty rozporuplné ohlasy spíš věci pomohou. Hodně se o tom bude mluvit a návštěvnost se tím jistě zvýší,“ informoval z Londýna spolupracovník ČT Ivan Kytka.

Video Ivan Kytka informuje z Londýna
video

Ivan Kytka informuje z Londýna

Podle listu Guardianu je základní problém v tom, že zatímco originální Fantom je poblázněný a znetvořený génius, připravený zabít, aby pomohl kariéře své milované Christine, o deset let později se z něj v novém díle stává záhadný „pan Y“, vlastník zábavního parku na brooklynském Coney Island, který Christine láká, aby zde za nemalý honorář vystupovala. Romantické pohnutky mohou být u obou stejné, ale sympatie vzbudí spíš outsider z okraje společnosti než všemohoucí impresário, píše britský deník Guardian.

Světovou premiéru měl Fantom opery v roce 1986 v Londýně v Her Majesty’s Theatre, kde se hraje dodnes a vidělo ho více než 100 milionů lidí po celém světě.

Fantom opery - Láska nikdy neumírá
Fantom opery - Láska nikdy neumírá
Více fotek
  • Fantom opery - Láska nikdy neumírá autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1490/148938.jpg
  • Andrew Lloyd Webber autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1490/148937.jpg