Proudové letouny pokrývají pravidelné linky u nás už 50 let

Praha - České aerolinie si v těchto dnech připomínají půlstoletí od zavedení proudových letadel na své linky. Lety z Prahy do Moskvy byly jako první na světě plně pokrývány proudovým Tu-106. Tupolevy využívají ČSA ještě dnes.

„Byli jsme první na světě, kteří létali tryskovými letadly na dálný východ,“ chlubí se ředitel výcviku posádek letadel ČSA Miloš Kvapil. Do té doby vládly nebi turbomotorové stroje.

„Od roku 1956 létali Rusové na dálný východ jen některými spoji,“ upozorňuje na primát tehdejších Československých aerolinií kapitán Zdeněk Sedláček.

„Tučko bylo vyvinuto z bombardéru, čerpalo tak z výhod letitého armádního testování, vynikalo především v bezpečnosti. Srovnatelným letounem byl v té době britský Comet. Havárie na některých linkách ale na několik let jeho plné nasazení oddálily,“ popsal počátky proudové revoluce Sedláček.

„Doprava ve vzduchu se za posledních padesát let změnila úplně ve všem. Co se výcviku pilotů týče, na některá letadla trenažery vůbec nebyly, trénovalo se naostro,“ vzpomíná Kvapil. „Dnes jsme schopni typového výcviku na kterýkoliv letoun,“ dokumentuje vývoj v létání instruktor Roman Hurych. „Kromě pilotů cvičíme i palubní personál, pořádáme týmová cvičení celé posádky.“