Čína letos pošesté zvýšila úroky

Peking - Čínská centrální banka letos pošesté zvýšila úrokové sazby jako součást kroků, kterými tlumí vzestup inflace. Spotřebitelské ceny v Číně za listopad vzrostly meziročně o 6,9 procenta, což byl nejvyšší nárůst od roku 1996.

Úrok na jednoleté úvěry se od pátku zvýší o 0,18 procentního bodu na 7,47 procenta. Sazba na bankovní vklady pak stoupne o 0,27 procentního bodu na 4,14 procenta.

Čínská vláda opakovaně zvyšuje úroky a tlumí investice, aby tak zbrzdila tok výdajů plynoucích do výstavby nových továren, kancelářských budov a do dalších podnikových aktiv. Peking se totiž obává, aby nadbytek nepotřebných projektů nevedl k nesplácení bankovních úvěrů a následné úvěrové krizi podobnou té americké.

Po zveřejnění listopadových údajů o inflaci se zvýšení úroků mezi analytiky očekávalo. Ze spotřebitelských cen rostly v listopadu nejvíce ceny potravin, které vyskočily o 18,2 procenta.

Zpomalení tempa růstu inflace podle odhadů ekonomů poleví až po následující sklizni obilí. Inflace přitom zůstává vysoká, přestože se úřady snaží zvýšit zásobování potravinami.

„Nedávné očividné zrychlení inflace potravin a vyšší výrobní ceny by měly úřady zneklidnit,“ varoval ekonom Stephen Green ze společnosti Standard Chartered. Čínská vláda se proto podle něj na začátku příštího roku pravděpodobně pustí do razantnějších kroků proti cenovému růstu.