Stravovací služby ČSA koupí firma Alpha Overseas Holdings

Praha - Firmu Air Czech Catering, která je dcerou Českých aerolinií a poskytuje stravovací služby v jejich letadlech, koupí italská společnost Alpha Overseas Holdings. Jak dnes oznámila mluvčí ČSA Daniela Hupáková, prodej již schválilo představenstvo i dozorčí rada firmy. Transakci musí ještě posvětit valná hromada, která se sejde koncem ledna. Cenu Hupáková nesdělila.

Prodej cateringu je součástí restrukturalizace, kterou firmě naordinoval prezident Radomír Lašák. Rozhodnutí o prodeji padlo na jaře 2006. Předběžnou nabídku podalo letos v lednu 17 firem, závazně se do soutěže přihlásily dvě firmy. „Nejvýhodnější prodejní podmínky nabídla společnost Alpha Overseas Holdings. Dosažená cena výrazně přesahuje nezávislé tržní ocenění,“ řekla Hupáková.

Cenu Hupáková neupřesnila s tím, že si to zatím nepřeje druhá strana. Na zpravodajských portálech se však již některá čísla objevila. Podle zprávy serveru Aktuálně.cz by aerolinie měly obdržet minimálně 300 milionů korun, ekonomický portál Euro online uvádí, s odvoláním na své zdroje, dokonce částku 700 milionů korun.

Podle dojednané smlouvy bude Alpha dodávat jídlo na paluby letadel ČSA dlouhodobě za současné ceny. Ročně cestující v letadlech národního dopravce snědí stovky tun potravin. Air Czech Catering však neslouží pouze Českým aeroliniím, nýbrž dodává jídlo i konkurenci. Na pražském letišti si drží zhruba 90 procent trhu.

Alpha Overseas Holdings je dceřinou společností Alpha Airports Group, kterou vlastní italská veřejně obchodovatelná společnost Autogrill. Ta patří mezi největší světové poskytovatele stravy a maloobchodních služeb pro cestující.

Součástí změn v ČSA byl i nedávný prodej nákladového terminálu, za který firma podle nepotvrzených informací obdržela přes 760 milionů korun. Na rozdíl od cateringu však terminál skončil v rukou neznámé firmy Central European Handling a dodnes není jasné, kdo za firmou stojí.

K prodeji obou součástí sáhlo Lašákovo vedení, aby dostalo firmu z téměř půlmiliardové ztráty z roku 2005. "Prodejem cateringu se nám podaří vyvázat z dluhů z minulosti a uvolnit prostředky na další rozvoj firmy, a to bez pomoci ze strany vlastníka,“ řekl Lašák. Loni firma hospodařila se 400milionovou ztrátou, letos i díky prodeji terminálu očekává asi 100milionový zisk.