Hypoteční sazby v letošním roce porostou

Praha - Nejen nové, ale i už schválené hypoteční úvěry v letošním roce podraží. Financování bydlení tak bude o několik tisíc nákladnější. V listopadu byla úroková sazba na hypotéky v průměru 5,3 %. Průměrný úrok na konci letošního roku odhadují analytici až u hranice 7 %.

„Cena peněz a tím i všechny ostatní úrokové sazby rostou,“ uvedl Jan Sadil, ředitel Hypoteční banky. „Zájem o hypotéky to ale určitě nezpomalí,“ dodal.

„Hlavní důvod růstu sazeb je rostoucí riziko inflace, proti kterému centrální banka bojuje zvýšením úrokových sazeb. Doporučení pro občany je proto delší tří až pětiletá fixace,“ nabídl řešení analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Hypoteční půjčky jsou v Česku stále velmi atraktivní. Růst sazeb je mimo obav z inflace způsoben také tlaky ze sousedních zemí, kde jsou hypotéky dražší. „Úrokové sazby u nás jsou nejnižší v celé Evropské unii. Splátky porostou, ale pomalu v řádu stokorun,“ myslí si Michl. „Meziroční nárůst zájmu o hypotéku nebude tak vysoký jako loni, to byl ale výjimečný rok,“ dodal. Celkové zadlužení u nás je asi třikrát nižší než v Evropské unii, stále je zde potenciál zadlužování. Michl ale vnímá toto zadlužování narozdíl od spotřebitelských úvěrů jako zdravé.