Manažeři ČEZ uplatní část opcí, Roman by prodejem vydělal 677 mil. Kč

Praha - Manažeři energetické společnosti ČEZ uplatní v lednu část opcí, které jim přiznává akciový motivační program. Generální ředitel společnosti Martin Roman by na okamžitém prodeji akcií vydělal 677 milionů korun. Informoval o tom mluvčí společnosti Ladislav Kříž. O opce požádalo 13 členů vrcholového vedení ČEZ.

Manažeři nyní uplatnili opce na 1,378 milionu akcií, což je zhruba 0,23 procenta všech akcií firmy. Jejich prodejem by vydělali zhruba 1,141 miliardy korun. Roman nyní uplatnil opce na 675.000 akcií, tedy všechny zbývající opce, které má z prvního čtyřletého funkčního období. Podle Kříže si však šéf firmy významnou část akcií nadále ponechá, spolu se jmenováním do funkce na další čtyřleté období získal Roman nárok na další opce. Většinu svých opcí si ponechají i někteří další manažeři ČEZ.

„Management firmy nemá během roku mnoho časových okének k uplatnění opcí. Jde o to najít čas, kdy trh má stejné informace jako vedení společnosti a nemůže dojít k jakémukoliv podezření z insider tradingu,“ řekl Roman. Členové představenstva uplatnili opce naposledy přesně před rokem. „Část akcií budu držet na svém majetkovém účtu a stejně tak ostatní si nadále ponechají část opcí nebo budou držet minimálně deset procent získaných akcií,“ doplnil Roman.

Opční program byl v ČEZ zaveden v roce 2001. Členům představenstva a asi dvacetičlenného výkonného výboru umožňuje zakoupit akcie firmy za cenu před jejich nástupem do funkce a následně je při růstu akcií prodat. Cílem programu je zainteresovat vedení firmy na zhodnocování firmy pro akcionáře. Podobné nabídky na majetkové účasti svých zaměstnanců ve společnosti umožňuje řada dalších firem.