Stavebním spořitelnám musí stát vrátit 55 milionů

Brno - Šestice českých stavebních spořitelen dostane zpět 55 milionů korun, které musely zaplatit za údajnou nedovolenou výměnu informací. Brněnský krajský soud dnes zrušil příslušné rozhodnutí antimonopolního úřadu, který loni pokutu uložil. Sankce se týkala Českomoravské stavební spořitelny, Stavební spořitelny ČS, Modré pyramidy, Raiffeisen, Hypo a Wüstenrot.

Spořitelny ale neporušily zákon, řekl na jednání soudce David Raus. „Řada informací, které si firmy vyměňovaly, byla veřejně dostupná,“ podotkl Raus.

Antimonopolní úřad, který původně vyměřil sankci 484 milionů korun a sám ji postupně snížil, bude případ řešit znovu, musí se podřídit stanovisku soudu.

Pokuty vyměřil antimonopolní úřad na základě analýzy, která dokazovala dopad jednání spořitelen na klienty. Z posudku vyplývá, že se firmy svým jednáním mohly dopustit narušení hospodářské soutěže.

Českomoravská stavební spořitelna dostane ze státního rozpočtu zpět 20,5 milionu, Stavební spořitelna ČS 11,7 milionu, Modrá pyramida devět milionů, Raiffeisen 5,3 milionu, Hypo 4,6 milionu a Wüstenrot 3,9 milionu korun.