Hit českých obývacích pokojů - HD technologie

Praha - Zájem o High-Definition technologie mezi Čechy roste. Oproti loňskému roku vzrostly letos prodeje HD televizorů a satelitů o patnáct procent. Pozadu nejsou ani televizní stanice a už nyní vyrábějí ve vysokém rozlišení polovinu svých programů.

Klasické televizory mizí s českých obchodů. Zákazníci propadají kouzlu HD technologií. Důvodem jsou klesající ceny této technologie. Navíc je stále více zdrojů, kde se dá signál s vysokým rozlišením zachytit. 

Odborníci rostoucí zájem potvrzují. „Jestliže před rokem to byla žhavá novinka, úlet, dneska se to stává standardem a věřím, že do jednoho roku to jako standard budou chápat úplně všichni,“ říká o HD technologiích výkonný ředitel společnosti Skylink Jaromír Glisník. 

V HD vysílají všechny velké televizní stanice. A to přesto, že je to stále drahá technologie. Nejvíc stojí sportovní přenosy nebo televizní filmy a seriály. Prodražují se náklady na kostýmy, líčení, dekorační prvky, protože na obrazovce je vidět každý detail.

Náklady na výrobu takového pořadu se tak mohou navýšit oproti pořadům se standardním rozlišením až o třetinu.  

Problém zatím je, že kanály ve vysokém rozlišení nevysílají pozemně, takže nejsou zadarmo. Mediální odborníci ale předpovídají, že by měly být HD kanály zadarmo během tří až pěti let.