Dolar se propadl na nové 14měsíční minimum

Londýn - Na nové 14měsíční minimum vůči koši měn se dnes propadl dolar. Důvodem byl obrat pozornosti investorů zpět k vyhlídkám pro úrokové sazby ve Spojených státech. Ty se v současnosti blíží nule a předpokládá se, že i nadále zůstanou na nízké úrovni. Kolem 18:00 SELČ se dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny vůči koši šesti dalších předních měn, snížil o 0,1 procenta na 76,061 bodu. Během dne se propadl až na 75,738 bodu, tedy na nejnižší hodnotu od loňského srpna. Euro vůči dolaru posílilo o 0,2 procenta.

Podle očekávání finančních trhů ponechala americká centrální banka (Fed) minulý měsíc základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu nula až 0,25 procenta. „Dolar je pod tlakem, protože úrokové sazby zde jsou nejnižší v západním světě a v dohledné budoucnosti zůstanou nízké,“ uvedl analytik John McCarthy ze společnosti ING Capital Markets.

Ke snižování poptávky po americké měně, která je investory v době hospodářské krize považována za bezpečné útočiště, ovšem dochází i díky očekávání růstu světové ekonomiky.