Ropa je nejdražší za celý letošní rok

New York – Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) dnes překonala hranici 75 dolarů, a je tak nejdražší za celý letošní rok. Ropa zdražuje již pátý den v řadě. Zásadní vliv na růst cen ropy má také oslabující dolar, který si v uplynulých dnech sáhl na 14měsíční minimum. Podle expertů to způsobuje přesvědčení, že celosvětové ekonomické oživení zvýší poptávku po energiích. Dražší ropa by ale mohla podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) narušit oživení světové ekonomiky ze současné krize.

„Růst cen ropy povzbuzují dvě věci: první – revidovaná předpověď OPECu o růstu poptávky – a druhá – pokračující oslabování amerického dolaru,“ uvedl Victor Shum, šéf konzultantské společnosti Purvin & Gertz Inc. „Svět se jednoduše stává méně negativní, pokud jde o růst poptávky,“ dodal.

IEA ale rychlý růst cen ropy znepokojuje, uvedl to dnes generální ředitel IEA Nobuo Tahala na zasedání ministrů členských zemí agentury v Paříži. „Stoupající ceny ropy a plynu jsou velmi kontraproduktivní, protože mohou odstartovat (hospodářskou) recesi,“ upozornil americký ministr energetiky Steven Chu. „To, co chceme, jsou stabilní ceny ropy a plynu,“ dodal.

K rekordním maximům z července loňského roku ale má ropa ještě velmi daleko. Tehdy se prodávala až za 147,27 dolaru, pak ale začala její cena v důsledku slábnutí poptávky, kterou vyvolaly nejen vysoké ceny, ale i počínající hospodářská krize, postupně klesat. Zlevňování ropy dosáhlo dna letos v lednu, kdy cena strategické suroviny klesla na úroveň 32,70 dolaru za barel. Od té doby se cena ropy již více než zdvojnásobila.