ČR prodá emisní kredity Španělsku

Praha – Ministr životního prostředí Ladislav Miko uzavřel dnes se svou španělskou kolegyní Elenou Manganovou dohodu o prodeji pěti milionů emisních kreditů. Cena, za kterou ministerstvo kredity prodalo, je důvěrná. „Platí nicméně, že celkem za letošní prodeje stát získá minimálně deset miliard korun,“ řekl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Dnešní obchod nebude pro letošek poslední, chystá se ještě smlouva se Světovou bankou a prodej kreditů další japonské firmě. Výnos z prodeje bude použit v programu zateplování Zelená úsporám. Pro Španělsko je to třetí transakce tohoto typu poté, co loni nakoupilo kredity od Maďarska a Lotyšska.

Zájem o ekologický program Zelená úsporám, který využívá peníze za prodané emisní poukázky, podle Mika v posledních týdnech roste. V září ministr rozhodl o dotacích v celkové výši 15 milionů korun. „V nejbližších dnech dostanu na stůl dalších zhruba 400 žádostí za celkem 50 milionů korun a další stovky žádostí zpracovává Státní fond životního prostředí,“ dodává Miko.  

Emisní jednotka (AAU) představuje obchodovatelné právo státu vypustit do ovzduší jednu tunu CO2 v období 2008 až 2012. Prodej emisních jednotek má přísná pravidla. Výnosy za prodané kredity, které země získají od států, kterým se nedaří Kjótský protokol plnit, musí prodávající země využít výhradně na speciální programy, které snižují emise skleníkových plynů. Za vypuštěné emise v jedné zemi se tedy snižují emise v jiné zemi.