Do Česka neteče ruská ropa, na Ukrajině vypli proud

Moskva/Kyjev - Dodávky ruské ropy do Evropy přes jižní větev ropovodu Družba, která zásobuje i Českou republiku, se dnes zastavily. Důvodem je výpadek elektrického proudu na Ukrajině, kvůli němuž přestaly fungovat pumpy na přečerpávacích stanicích. Podle ruského provozovatele ropovodů Transněfť to může ovlivnit dodávky ropy na Slovensko, do Maďarska i do Česka.

Ruský monopolní přepravce ropy dnes ráno zastavil dodávky, informoval mluvčí Transněftu Igor Dyomin agenturu Bloomberg. „Nemůžeme přepravovat, protože nefungují pumpy,“ popsal dopady ukrajinského výpadku proudu Dyomin. Dodávky severní částí ropovodu Družba přes Bělorusko do Polska a Německa pokračují běžným rytmem.

Česko má zásoby

Podle ředitele provozně technického úseku společnosti Mero Víta Tůmy by se výpadek na Ukrajině České republiky neměl dotknout. Mero vlastní a provozuje českou část ropovodu Družba. „Výpadek se vůbec neprojevil, neboť ČR má zásoby ropy na Slovensku ve výši více než 50 tisíc tun, což při současném zpracování rafinerií v Česku postačí na zásobování do konce týdne,“ řekl Tůma.

Společnost Česká rafinérská má také zásobu 40 tisíc tun ruské ropy v centrálním tankovišti v Nelahozevsi. To vše podle technického šéfa Mera postačí na zásobování rafinerií v Česku nejméně do 21. října, kdy je plánována krátkodobá odstávka z provozních důvodů. Do té doby už by ale měla být situace vyřešena.

„Naši ukrajinští kolegové nám slíbili, že tento problém vyřeší během 24 hodin,“ uvedl mluvčí firmy Transněfť. Za výpadkem proudu stojí špatné počasí - silný vítr a sníh. Podle informací ukrajinského ministerstva pro mimořádné události bylo vichřicí zasaženo 1152 měst ve 12 oblastech. Postižena je hlavně Lvovská oblast.

Ropovod Družba přepravuje do Evropy více než 1,2 milionu barelů ropy denně. Výpadek proudu na Ukrajině by mohl zastavit dodávky v objemu až 600 tisíc barelů ropy denně na Slovensko, do Maďarska a do České republiky.

Opravy elektrického vedení po bouři
Opravy elektrického vedení po bouři