Pivovary chystají od ledna zdražení

Praha - Zhruba o jednu korunu bude v některých hospodách od ledna dražší pivo. Zdražovat začnou spíš menší pivovary. Velké lednové zvýšení spotřební daně představuje pro ně tak citelný finanční dopad, jaký jinak než zdražením pro spotřebitele nebude možné kompenzovat. Jiná cesta nebude ani pro velké pivovary, tají ale o kolik a kdy.

 

Zdražování hned od ledna už oznámil například Pivovar Černá Hora. Další pivovary takticky váhají s označením konkrétního termínu, ale podle majitele Černé Hory Jiřího Fuska se bude muset už v lednu přidat řada dalších konkurentů. „My od ledna budeme muset odvádět státu na dani měsíčně minimálně o 1,5 milionu víc než dosud. Nejde o nic jiného než cílenou likvidaci českého pivovarnictví,“ říká Fusek.

Především tedy velcí giganti, jako je nadnárodní Plzeňský Prazdroj, Staropramen či Heineken, se teď na podzim do jindy obvyklého zdražení nehrnou, přestože podzim býval vždy obdobím ve znamení zdražování piva. Ale připouštějí, že postupně ani pro ně nebude jiná cesta. „Zvýšení daní je určitě krok, který se odrazí v ceně pro konzumenta,“ říká mluvčí skupiny Heineken Kateřina Eliášová.

Spotřební daň se neměnila už jedenáct let a pivovarům by teď vzrostla na jednom hektolitru o 42 procent. To těžce nesou i velcí výrobci. Pivovarníci berou zvýšení spotřební daně a DPH v rámci balíčku ministra Janoty jako hotovou věc a na zdražení se chystá většina z nich. Odhaduje se, že celková produkce všech pivovarů se letos propadne z loňských necelých dvaceti milionů hektolitrů o deset procent.