Fischer: Schodek rozpočtu bude letos 6,5 procenta HDP

Praha - Vláda pro letošek počítá se schodkem rozpočtu na úrovni 6,5 procenta hrubého domácího produktu. Uvedl to dnes premiér Jan Fischer na setkání se Slovensko-Českou obchodní komorou. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že výdaje státu letos převýší příjmy o 165 miliard. Stát tak bude letos hospodařit nejhůř za celou dosavadní existenci samostatné České republiky.

Loni deficit veřejných financí činil 2,1 procenta HDP a příští rok by se měl pohybovat podle ministra financí Eduarda Janoty kolem 5,5 procenta. Bez úsporného balíčku by ovšem mohl překonat i sedmiprocentní hranici a destabilizovat veřejné finance.

Česko má přitom podle Evropské komise nadále jedny z nejhorších veřejných financí v Evropské unii. EK stále vede Česko ve skupině nejvíce rizikových zemí. Problémem je především jejich dlouhodobá neudržitelnost.

Česko ve dvousetmiliardovém mínusu

Deficit státního rozpočtu by měl letos činit zhruba 165 miliard korun. Fakticky ale podle ministra Janoty bude schodek 200 miliard korun, protože ministerstvo financí zapojilo v průběhu roku do rozpočtu zhruba 40 miliard korun z rezervních fondů.

Úsporný balíček, který by měl snížit deficit státního rozpočetu na příští rok z 230 miliard na přibližně 163 miliard korun, premiér označil za nutné východisko z nouze. „Balíček je ekonomicky nedoktrinální, a proto není reformní,“ uvedl premiér. Zároveň upozornil, že balíček nesmí vést k přesvědčení, že reformy již nejsou potřeba. „I bez krize by měla ekonomika do budoucna potíže. Je těžké takovou skutečnost si uvědomit a nerezignovat na reformy,“ dodal Fischer.