V Británii zakázali reklamu na Actimel, obranyschopnosti prý nepomáhá

Londýn - V Británii zastavili reklamu na Actimel. Úřad ASA (The Advertising Standards Authority), který ve Spojeném království dbá na pravdivost reklam, totiž došel k tomu, že nápoj nepřináší žádný přínos dětskému zdraví, a reklamu zakázal. V reklamě se totiž výrobce dušoval, že právě jeho výrobek pomáhá a podporuje přirozenou obranyschopnost dětí. Podle úřadu ale „vědecké důkazy“ proklamované v reklamě nejsou dostačující. Výrobce Actimelu, společnost Danone, vyjádřila nad verdiktem ASA znepokojení.

V reklamě na Actimel skáče lahvička se „zdravým“ nápojem přes švihadlo, v pozadí pak zní hlasy rozjařených dětí. Na obrazovce se pak objeví nápis „Děti milují Actimel, navíc prospívá jejich zdraví“ následovaný razítkem „Vědecky ověřeno“.

Danone tvrdí, že 24 vědeckých studií potvrzuje jeho příznivé účinky pro zdraví. Ovšem úřad ASA zjistil, že jen 8 z celkových 24 prací se týkalo dětské obranyschopnosti. V některých z těchto osmi prací byla ovšem dětem v průběhu dne dvojnásobná dávka, než jakou Danone udává jako denní doporučenou. V dalších případech byly děti „léčeny“ i jinak, než jen pouhým pitím nápoje. Dvě studie přitom přinesly jen nepatrné, či spíše rozporuplné výsledky.

Primář Tláskal: Actimel sice není lék, ale obsahuje propěšné bakterie

Podle primáře dětské polikliniky v Motole Petra Tláskala sice Actimel není lék, ale je to účinný prostředek, který obsahuje probiotika. „Bral bych rozhodnutí komise s určitým nadhledem,“ dodal Tláskal.

Úřad za nedostačující označil i studie, které experti oslovení Danone prováděli v Indii. Lahvičky s jogurtem dostávaly děti v tamních nemocnicích, které ovšem trpí silnými průjmy nebo užívají léky na nemoci zažívacího traktu. Tyto výsledky však nepřináší nic, co by souviselo s trávicími trakty zdravých britských školáků.

Mluvčí britské pobočky Danone se nechal slyšet, že pro firmu jsou výsledky vyšetřování úřadu velkým zklamáním: „Naše tvrzení jsou důkladně prověřená a založená na řadě důkazů.“ Studie podle něj prováděli mezinárodně uznávaní experti, kteří mají bohaté zkušenosti s klinickými testy, účinky probiotik, pediatrií a imunologií.

Dítě
Dítě