Tradiční zásoby ropy by do 10 let nemusely stačit

Londýn – Aktuální studie vědců z britské Rady pro výzkum energie (UKERC) vyslala varovný signál směrem ke světovým spotřebitelům ropy i jejich zásobitelům. Za deset let by totiž tradiční hlubinné zásoby nejdůležitější průmyslové suroviny mohly dojít. Z posudku navíc vyplývá skutečnost, že nacházet ropu i vytěžit nové zdroje bude s přibývajícími roky stále těžší. Těžařské státy se zatím ze strategických důvodů nechtějí vyjadřovat ke stavu ve svých lokalitách, obě strany však tuší stejný vývoj – éra levných cen ropy bude zřejmě zanedlouho minulostí.

Každé tři roky se musí najít zásoby odpovídající současným zdrojům v Saúdské Arábii. Tak zní podmínka udržení současné úrovně celosvětové produkce ropy. Právě největší ropný producent na světě však v dohledné době nepředpokládá výraznější změnu v obchodní politice.

Podle saúdskoarabského chargé d´affaires Mohammeda Abdulaima se obchodování s ropou prozatím nebude výrazně omezovat. Důvodem jsou ekonomické potřeby a zejména absence dostatečných technologií v rámci alternativní energie. „Svět se v současnosti opírá o ropu, která je významným celosvětovým zbožím a současně i zbožím levným. Všechny alternativy jsou totiž nákladné a potřebují ještě nějaký čas, než se prosadí,“ uvedl.

Steve Sorrell, hlavní autor studie UKERC

„Podle našeho názoru jsou prognózy, které očekávají výrazný zlom v produkci ropy až po roce 2030, přinejmenším optimistické, přinejhorším pak nepravděpodobné. Vzhledem k celosvětové závislosti na této surovině a době potřebné k rozvoji alternativ není rok 2030 daleko.“

Informace o přesných zásobách v britské studii chybí. Mimo jiné i kvůli tomu, že státy a firmy své údaje často nadhodnocují. Ropy by sice mělo být stále dost, těžaři se však budou stále obtížněji dostávat k novým ložiskům. Vládám je proto už dnes naznačováno, že by v budoucnu měly být připraveny na výrazné prodražení a zpomalení těžby. Mělo by se také počítat se zvýšením investic do těžebních zařízení a hledáním nových zdrojů energie. „Domníváme se, že Saúdská Arábie bude i nadále největším dodavatelem energie na světě a bude v budoucnu exportérem i dalších alternativních energetických zdrojů, z nichž nejvýznamnější je kupříkladu solární energie,“ shrnul Abdulaim.

Solární panely
Solární panely