Unie v příštích letech opět vydá směrnice pro prodej spotřebičů

Praha/Brusel – V Evropské unii se na následující roky plánují nové směrnice pro prodej elektrospotřebičů. Již letos z Bruselu přišlo nařízení o zákazu prodeje vysokoenergetických žárovek, v několika následujících letech mají podle plánů z kontinentálního trhu vymizet také nevyhovující ledničky, pračky, televizory a jiné elektrospotřebiče. V rámci společného procesu Ekodesign se stanoví minimální povolená hranice provozní spotřeby energie, pro každou skupinu spotřebičů však bude platit zvlášť a od odlišného data.

Nová nařízení se budou týkat výhradně obchodní sféry, zákazníci o způsobu úsporného využití energie budou rozhodovat sami a měnit nevyhovující spotřebiče prozatím nebudou muset. „Týká se to pouze obchodní nabídky. Volba možné výměny bude na každém klientovi,“ říká ředitel Střediska pro efektivní využívání energie Juraj Krivošík.

V Evropě je 200 milionů spotřebičů, které jsou podle nových doporučení energeticky nevyhovující. „Pokud mluvíme o bílých spotřebičích, jejich podíl na celkové spotřebě v domácnosti je zhruba 20 procent. Může se jednat v řádu o několik tisíc korun ročně na úspoře elektrické energie,“ dodal Krivošík.

Výrobci nové požadavky zvládnou 

Většina evropských výrobců se s novými stanovami podle šéfa Asociace českých spotřebitelů Martina Sailera dokáže vyrovnat. Problémy naopak mohou pocítit mimoevropští dovozci, jejichž spotřebiče často povolené normy překračují. Nové požadavky na úspornost přitom nesmí výrobcům způsobit administrativní problémy nebo snížit funkčnost spotřebičů.

Matné žárovky nebo žárovky s příkonem větším než 100 wattů se od září na českém trhu neprodávají. Další změnu mohou spotřebitelé očekávat v roce 2010, kdy bude omezen příkon žárovek na maximálně 75 wattů. Do roku 2012 se pak budou z trhu postupně stahovat žárovky až do příkonu 15 wattů. Po roce 2012 tedy bude možné prodávat jen úsporné žárovky. Rokem 2016 skončí prodej halogenových žárovek.

Staré spotřebiče
Staré spotřebiče