Schodek amerického rozpočtu zlomil rekord: 1,42 bilionu dolarů

Washington - Rozpočet Spojených států amerických skončil ve finančním roce 2009 rekordním deficitem 1,417 bilionu dolarů (asi 24,56 bilionu Kč). Za růstem deficitu je citelný pokles daňových příjmů v důsledku hospodářské krize a masivní výdaje státu na podporu finančního systému. Oznámilo to dnes americké ministerstvo financí. Ve vztahu k celkovému výkonu americké ekonomiky deficit představuje asi deset procent hrubého domácího produktu. To je nejhorší výsledek od druhé světové války.

Deficit za fiskální rok 2009 je více než trojnásobný, než byl v předchozím roce. Ten už byl přitom rekordní. Navzdory špatnému výsledku je podoba rozpočtového schodku asi o 162 miliard dolarů nižší, než v srpnu odhadoval Bílý dům. Vláda totiž proti původním plánům vynaložila méně peněz na podporu bank a dalších finančních institucí v rámci programu Troubled Asset Relief Program (TARP).

Administrativa prezidenta Baracka Obamy předpokládá, že pokud Spojené státy nezačnou situaci řešit, v dalších deseti letech se deficit rozpočtu v úhrnu vyšplhá až na 9,1 bilionu dolarů (asi 157,7 bilionu Kč). Obama proto slíbil, že jeho úřad začne se snižováním deficitu, jakmile odezní dopady nynější hospodářské recese a začne se snižovat nezaměstnanost. Ekonomové se ale obávají, že vláda nemá dostatek politické vůle ke snížení výdajů a zvýšení daní, aby se s deficitem vypořádala.