V USA obviněno 6 osob z podvodů na finančních trzích

New York - Americké úřady zadržely a obvinily z podvodu při obchodování na finančních trzích celkem šest lidí. Jde o partnery takzvaného hedgeového fondu Galleon, kteří si machinacemi přišli zřejmě až na 20 milionů dolarů (až 347 milionů Kč). Obviněni byli Raj Rajaratnam a pět dalších společníků Galleonu. Uvedly to dnes americká prokuratura a Federální vyšetřovací úřad (FBI).

Hedgeové fondy jsou zpravidla určeny bohatým jednotlivcům a institucím, nepodléhají tak přísné kontrole jako investiční fondy určené pro širokou veřejnost a na finančních trzích provádějí i rizikovější transakce. Úřady se domnívají, že obvinění se dopouštěli takzvaného „insider tradingu“, tedy obchodování na základě neveřejných informací.

Podle dokumentů, které byly předány soudu v New Yorku, se nekalé praktiky odehrávaly ve fondech Galleon Technology Fund, New Castle Fund a Intel Capital. Tyto fondy prováděly podvodné transakce a jejich zástupci, kteří jsou teď ve vazbě, se dopouštěli různých komplotů. Jejich terčem byly akcie firem Polycom, Hilton Hotels, Google, IBM, Advanced Micro Devices a Sun Microsystems.

V trestním oznámení se například uvádí, že Rajaratnam se spolčil se zaměstnancem firmy Intel Capital Rajivem Goelem a šéfem globální konzultační společnosti McKinsey & Co Anilem Kumarem. Trestné činy se podle obžaloby měly odehrávat od ledna 2006 do poloviny roku 2008. Intel Capital je investiční odnoží největšího světového výrobce mikročipů Intel. Galleon měl v té době ve správě až sedm miliard dolarů (asi 121,3 miliardy Kč).