Připojení prvního bloku Temelína bylo odloženo

Temelín - V jaderné elektrárně Temelín odložili plánované připojení prvního bloku do energetické sítě. Technici musí ještě pokračovat s vyvažováním turbíny, u jejíchž dvou nízkotlakých rotorů byla během odstávky vyměněna část lopatek. Kdy začne první blok opětovně dodávat do sítě elektřinu, se rozhodne v pondělí, řekl mluvčí Skupiny ČEZ Marek Sviták. 

 

Stejná úprava na turbíně byla letos úspěšně provedena na druhém jaderném bloku, který od července jede na stoprocentní výkon. „O víkendu byly provedeny dvě vyvažovací jízdy turbostrojí, nejsme zatím spokojeni s vyvážením turbogenerátoru, proto budou práce pokračovat. Dnešní termín připojení bloku byl zrušen. Další harmonogram prací bude stanoven v pondělí,“ vysvětlil Sviták.

První blok byl podle plánu odstaven z provozu 31. července, především kvůli výměně části jaderného paliva. Energetici vyměnili 31 ze 163 palivových souborů. Podle harmonogramu se uskutečnilo přes 7000 činností, včetně pravidelných revizí a kontrol. Kromě 400 pracovníků elektrárny se na nich podílelo i dalších 600 lidí z 50 dodavatelských firem