Reálný zisk sázkových firem loni nepřesáhl 10 miliard korun

Praha - Reálný zisk všech provozovatelů sázení a loterií loni v tuzemsku nepřekročil deset miliard korun a jejich hrubé tržby se pohybovaly kolem 22 miliard korun. Sdělilo to Sdružení zábavního průmyslu UNASO. Reagovalo tím na informace, že zisky provozovatelů převyšují 100 miliard korun.

„Rádi bychom reagovali na nepravdivé nebo hrubě zkreslené informace o provozování loterií a jiných podobných her,“ uvedli zástupci sdružení v prohlášení. Za obrovské zisky provozovatelů jsou vykazovány částky o celkové velikosti sektoru, které se objevily ve zprávách o návrzích na omezení hazardu a zpřísnění podmínek pro podnikání v oblasti loterií a sázení. Novou zákonnou úpravu nyní navrhují ministerstvo financí, KDU-ČSL a hlavní město Praha.

Zmíněných asi sto miliard korun je částka, kterou sázející loni vyhráli ze svých vkladů do hry. Tyto vklady činily 128,5 miliardy korun. Vklady i výhry byly loni rekordní. Rozdíl vkladů a výher tvoří hrubé tržby provozovatelů, ze kterých se ještě platí správní a místní poplatky, poplatky na státní dozor a odvody na veřejně prospěšné účely. Ty loni v součtu činily 7,7 miliardy korun.

Ministerstvo chce zvýšit daně provozovatelům hazardu

Sázkové a loterijní firmy neplatí daně, ale jejich skutečné „zdanění“ zmíněnými poplatky a odvody je podle zástupců sdružení vyšší než běžná sazba daně z příjmu firem. Podíl poplatků a odvodů na všech hrubých příjmech ze sázení loni činil 25,6 procenta. Ministerstvo financí chce finanční zatížení provozovatelů hazardu ještě zvýšit. K důvodům patří i podezření ze zneužívání odvodů na veřejně prospěšné účely. „Navrhované vyšší zdanění odvětví je dáno naším záměrem vyvážit větší míru společenských rizik, která toto odvětví přináší,“ uvedl mluvčí ministerstva Jakub Haas.

Dostupnost sázení je v Česku podle kritiků vyšší než ve všech zemích EU. Podle pražského magistrátu je na území hlavního města 81 kasin, zatímco třeba Brusel, Vídeň nebo Madrid mají jediné. Heren je v tuzemsku kolem 5 500 a hracích automatů asi 55 tisíc.