Spojte ČSA s ruzyňským letištěm, vzkazuje Paroubek vládě

Praha – Vláda by měla odmítnout nabídku konsorcia Unimex-Travel Service na koupi Českých aerolinií pro její cenovou nevýhodnost a spojit ztrátové aerolinky se ziskovým Letištěm Praha. Vyzval ji k tomu dnes předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle sociální demokracie by mělo být také v co nejkratší době jmenováno nové vedení společnosti, a to jak představenstvo, tak i dozorčí rada.

Konsorcium Unimex-Travel Service je jediným zájemcem v privatizačním tendru. Za státní podíl v problémové společnosti nabízí miliardu korun. To je podle Paroubka málo. „Ještě v květnu tohoto roku pan Lašák (prezident ČSA) tvrdil, že prodejní cena ČSA se pohybuje kolem osmi miliard korun. Co měsíc, to tedy minus 1,5 miliardy z hodnoty ČSA,“ zdůraznil Paroubek.

Po stabilizaci, kterou má zajistit fúze s Letištěm Praha, by měl stát podle předsedy ČSSD začít přímo jednat o spojení se strategickým partnerem z aliance Sky Team, zejména s konsorciem KLM/Air France. ČSSD zároveň požaduje výměnu vedení aerolinií za odborníky ze zahraničí, které by měla doporučit personální agentura. Takto jmenovaný nový management ČSA by pak co nejdříve zpracoval nový podnikatelský záměr založený na zvýšení výnosů a snížení nákladů cestou nových kolektivních smluv.

Paroubek na tiskové konferenci nešetřil kritikou na adresu bývalé vlády pod vedením Mirka Topolánka, která je podle něj odpovědná za současné těžkosti společnosti. „Ministr financí Kalousek a dozorčí rada ČSA zcela selhali v plnění svých povinností,“ uvedl. Lašákovo vedení podle něj uměle zvyšovalo příjmy prodejem majetku společnosti.

Ministr financí Eduard Janota dnes řekl, že vláda nabídku na prodej ČSA stále vyhodnocuje. Svou zprávu chce Janota kabunetu předložit 26. října. „Nový restrukturalizační plán musí být základem pro jednání valné hromady, která bude 18. listopadu,“ uvedl Janota na tiskové konferenci po jednání vlády.