Vláda otevřela Brněnským papírnám cestu k likvidaci

Praha – Vláda na svém dnešním zasedání rozhodla o zrušení a likvidaci předního českého výrobce papíru státního podniku Brněnské papírny. Tento krok jí doporučilo ministerstvo průmyslu a obchodu s tím, že podniku hrozí kvůli špatné ekonomické situaci umocněné hospodářskou krizí insolvenční řízení. Kdyby došlo k jeho vyhlášení, nemohl by již stát garantovat pracovníkům papíren odstupné. Mimo to zvedli ministři ruce například také pro podporu filmového průmyslu, která má motivovat tuzemské i zahraniční filmaře k investicím v Česku. Kabinet se zabýval také financováním deficitu státního rozpočtu.

Brněnské papírny mají vstoupit do likvidace začátkem příštího roku. Jejich zaměstnanci v důsledku toho přijdou o práci, mohou však počítat s odstupným, na které by mělo být vyčleněno 13 milionů korun.

„Zrušení je příznivějším rozuzlením složité ekonomické situace podniku především pro jeho 161 zaměstnanců, kterým bude garantováno odstupné. Na ně by zaměstnanci nemuseli dosáhnout, pokud by podnik vstoupil do insolvenčního řízení,“ upozornil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Majetek papíren je zatížen vleklými restitučními spory. To znemožnilo jejich úplnou privatizaci a vedlo k zastarání jejich strojního zařízení. „Za stávající ekonomické krize a nedostatku zakázek je velmi složité v těchto podmínkách udržet výrobu,“ konstatoval Bartovský.

Kabinet souhlasil s podporou filmového průmyslu

Kromě otázky Brněnských papíren se kabinet na svém dnešním zasedání zabýval také podporou filmového průmyslu, která by měla stát vyjít zhruba na půl miliardy korun. Plán ministerstva kultury, který má přinést zakázky řadě tuzemským firem, ministři jednomyslně schválili. Program, v rámci kterého budou moci investoři žádat o vrácení až 20 procent některých vynaložených nákladů, bude naplno spuštěn ve chvíli, kdy bude jisté, že není v rozporu s evropskými pravidly o státní podpoře podnikání.

Podpora filmu nezatíží státní rozpočet

„Nevytváří to žádný tlak na dodatečné rozpočtové prostředky. Ta filmová podpora se bude konat z prostředků kapitoly ministerstva kultury,“ podotkl premiér Jan Fischer.


Jak zaplatit dluhy?

Vláda se dnes zabývala rovněž otázkou, jak financovat rostoucí dluhy státu. Ministři proto zvedli ruce také pro návrh novely státního rozpočtu na letošní rok. „Souvisí to s potřebou profinancovat některé další aktivity a vytvořit si prostředky na dluhovou službu. Nepřijetí této novely by znamenalo problémy ve veřejných financích ještě v letošním roce,“ uvedl Fischer.

Zelenou dostaly také návrhy změn zákonů potřebné pro plánovaný prodej státních dluhopisů občanům. Pokud normy schválí Parlament a podepíše prezident, mohl by stát vydat dluhopisy určené občanům ještě do konce roku.