Španělští odboráři odmítli plán Magny pro Opel a uvažují o stávce

Madrid - Španělští odboráři odmítli plán společnosti Magna pro tamní továrnu německé automobilky Opel a uvažují o stávce. Kanadský výrobce automobilových součástek Magna nyní pracuje na převzetí Opelu. O možném vyhlášení stávky budou odboráři hlasovat v úterý. Španělská továrna Opelu ve městě Figueruelas v současnosti zaměstnává 7500 lidí. Magna počítá s propuštěním 1350 zaměstnanců a přesunem části produkce do Německa. Americká automobilka General Motors se rozhodla prodat svou ztrátovou divizi Opel společnosti Magna a největší ruské bance Sberbank minulý měsíc.

Magna a Sberbank podle dohody získají v Opelu 55procentní podíl. Desetiprocentní podíl budou vlastnit zaměstnanci podniku a zbývajících 35 procent zůstane GM. Evropská komise nyní prověřuje, zda prodej Opelu a související státní pomoc neporušují pravidla hospodářské soutěže.

Německo slíbilo, že pokud se GM rozhodne pro Magnu, poskytne Opelu státní záruky na úvěry v hodnotě 4,5 miliardy eur, tedy zhruba 116 miliard korun. Objevila se však podezření, že Berlín si v dohodě o prodeji Opelu vymínil ochranu německých závodů automobilky na úkor továren v jiných zemích.

Německá vláda dnes vyjádřila naději, že obavy ze strany Evropské unie budou překonány. Cílem společnosti GM je údajně podepsat konečnou dohodu o prodeji tento týden. Podpis dohody se přitom očekával již minulý týden.