Stát čelí kritice kvůli dozoru nad sázením a loteriemi

Praha - Státní dozor nad sázením a loteriemi nefunguje, vzkazují provozovatelé kurzovních sázek ministerstvu financí. „Situace v loterním průmyslu je taková bohužel kvůli tomu, že na státním dozoru jsou lidé, kteří věci nerozumějí nebo ji neumějí řešit tak, jak by měli,“ tvrdí Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek. Rezort ovšem kritiku odmítá. „Hodně jsme se snažili i na základě stížností loterijního průmyslu v povolovacím procesu zavést systém. Zavedli jsme pravidla hry,“ reaguje náměstek ministra financí Tomáš Zídek.

Minulý týden přišli s návrhem omezení hazardu lidovci. „Všichni, kdo to myslí vážně s omezením hazardu, by měli tento návrh podpořit. Je to návrh komplexní, který hazard dramaticky omezuje a dává mu pravidla,“ říká Cyril Svoboda, předseda KDU-ČSL.

Součástí lidoveckého plánu je zakáz sázení po internetu, které od letošního roku povolil exšéf státní pokladny Miroslav Kalousek. Podle provozovatelů kurzovních sázek ale strhne radikální zákaz internetového sázení lavinu arbitráží, která českou kasu může přijít na desítky miliard korun.

„Jednak jako náhrada za zmařené investice, protože firmy tady investovaly v dobré víře na deset let. A jednak by to byla náhrada za ušlý zisk, protože nevěřím, že by stát dokázal stoprocentně zamezit nelegálním sázkovým kancelářím,“ vysvětluje Zdeněk Zikmund, mluvčí Sazky.

Omezení hazardu sázky zažene do ilegality

Sázkaři varují, že přílišné omezení hazardu může vyústit v rozmach černého sázení, jak se tomu stalo například v Rusku a na Ukrajině. „Tam to prakticky ze dne na den kleklo a spousta firem zkrachovala. Všichni hráči a poskytovatelé sázek odešli do ilegality,“ říká Jiří Hrabovský, mluvčí holdingu SYNOT. Nové mantinely loternímu průmyslu se nicméně nesnaží vytyčit pouze KDU-ČSL, ale také hlavní město Praha či ministerstvo financí.