Slabý dolar a růst akcií vyhnaly cenu ropy nad 80 dolarů za barel

Singapur - Americká lehká ropa se po roce vrátila nad hranici 80 dolarů za barel, ceny ropy dnes v Asii navíc posílily o půl procenta. V růstu podporuje ropu slabý kurz dolaru a další nárůst akcií na americkém trhu. Od pondělního závěru posílila i severomořská ropa Brent - barel se prodává za více než 78 dolarů. Zdejší akcie v pondělí uzavřely na novém 12měsíčním maximu. Dobré firemní výsledky a příznivé komentáře makléřů povzbudily investory, kteří hledají důkazy o tom, že ekonomika se začíná uzdravovat.

Proti pondělnímu závěru vystoupila americká ropa (WTI) o 44 centů na 80,05 dolaru, nejvýše od 14. října 2008. V pondělí WTI zaznamenala více než dolarový přírůstek a navázala na vzestup předchozích sedmi dní. Severomořská ropa Brent posílila o zhruba 40 centů na 78,15 dolarů za barel.

Ropu hnaly nahoru dobré výsledky amerických firem

Dobrý vliv měly v pondělí na americké akcie příznivé čtvrtletní výsledky amerických firem a naděje na další podobné zprávy. Dow Jonesův index vzrostl o další jedno procento na roční maximum.

Ovšem posilování akcií dále oslabovalo dolar, který tak vůči euru klesl na nové 14měsíční minimum. Slabý dolar přitahuje investory k nákupům komodit obchodovaných v americké měně. Současné ceny ropy jsou ale podle některých analytiků hodně vysoko. Spojené státy mají totiž ještě dost velké zásoby, jak potvrzuje analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák: „Z hlediska pohledu na fundament, na zásoby a dostačující nabídku celkově ze strany OPECu je podle mě fundamentální růst neopodstatněný.“

V průběhu tohoto měsíce vzrostly ceny ropy již o více než deset procent a proti prosincovému minimu jsou více než dvojnásobné. Stále však mají daleko k rekordnímu maximu z loňského července - 147 dolarů za barel. „Nabídka je dostačující, zásoby ropy jsou velmi silné, takže bych nečekal příští rok nárůst někam ke 100 dolarům za barel,“ objasnil Novák.

Wall Street
Wall Street