Ceny bytů v Česku přestaly klesat

Praha - Pokles nabídkových cen bytů v Česku z letošního prvního pololetí se zastavil. Od července do září se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšily o půl procenta, v mimopražských regionech pak rostly o 2,1 procenta. Ovšem v Praze byty o 1,4 procenta dál zlevňovaly. Údaje vyplývají z dnes oznámených údajů Českého statistického úřadu. Podle analytika mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Ondřeje Novotného se ceny nemovitostí po poklesu v průběhu posledních zhruba 12 měsíců již víceméně stabilizovaly a na trh se postupně začínají vracet kupující, kteří nákupy doposud odkládali v očekávání dalšího poklesu.

V celé republice je z hlediska srovnání nabídkových cen bytů s průměrem roku 2005 průměrná hodnota bydlení podle statistiků o 56,5 procenta vyšší. V metropoli je bydlení proti roku 2005 v průměru dražší o 43,2 procenta, v mimopražských krajích o 69,7 procenta.

Dušan Kunovský, Central Group

„Zaznamenali jsme výrazný nárůst zájmu o menší byty, které si svoji cenu prakticky udržely. Naopak u větších bytů, zejména 4+1, 4kk či 5kk, jsme viděli největší pokles.“

Video Reportáž Hany Vorlíčkové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové

Podle analytika nastal nejvýraznější pokles u bytů v panelových domech, které v závislosti na lokalitě zlevnily až o 20 procent. Maximálně o desetinu pak spadla cena u kvalitních bytů v cihlových domech a dobrých lokalitách.

Ani výsledky třetího čtvrtletí však ještě nemusejí znamenat začátek výraznějšího zdražování bytů. „Pro příští rok očekáváme spíše stagnaci cen, případně její mírnou korekci směrem nahoru v řádu nula až pět procent. Postupný růst cen rezidenčních nemovitostí by mohl nastat až od roku 2011, ovšem již ne takovým tempem, jak tomu bylo v předešlých třech letech,“ uvedl Novotný.

Obývací pokoj
Obývací pokoj