Paříž varuje před silným eurem

Paříž – Pokud kurz eura překročí hranici 1,50 dolaru, bude to pro evropský průmysl a ekonomiku katastrofa. Prohlásil to dnes hlavní ekonomický poradce francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho Henri Guaino. Euro se dnes vyšplhalo těsně pod 1,50 dolaru, kde bylo naposledy loni v srpnu. Německá asociace vývozců BGA však situaci nevidí tak tragicky, dokonce čeká, že se situace v obchodě zlepší.

Pokles dolaru je podle Guaina důsledkem americké politiky snížit pomocí zvýšené inflace hodnotu jejich státního dluhu. Silné euro se v určité chvíli stane pro Evropu nesnesitelnou zátěží a Evropa bude muset reagovat nejspíše tištěním peněz, což však rovněž povede k inflaci, varoval Guaino.

Od začátku roku euro k dolaru posílilo o zhruba sedm procent a dnes se dostalo až na 1,4995 dolaru. Silné euro proti dolaru zdražuje evropský vývoz a snižuje konkurenceschopnost evropského zboží v cizině. Na silné euro proti dolaru a jeho negativní vliv na podnikání si opakovaně stěžuje zejména šéf evropského výrobce letadel Airbus Louis Gallois.

Na silné euro si tradičně nejvíce stěžují právě francouzští politici, zatímco Německu, které je největším vývozcem na světě, silná evropská měna tolik nevadí. Německá asociace vývozců BGA dnes uvedla, že situace v obchodě se v příštích měsících zlepší, přestože hrozí další zpevnění eura.