Boeing se kvůli Dreamlineru propadl do ztráty

Chicago - Americký Boeing se ve třetím čtvrtletí propadl do ztráty 1,6 miliardy dolarů, tedy asi 27,8 miliardy korun. Důvodem jsou hlavně pokračující průtahy ve spuštění výroby nové verze modelu 747 a především zcela nového typu 787 Dreamliner, který měl být už víc než rok hlavní zbraní amerického výrobce s jeho největším konkurentem, evropským Airbusem.

Narůstající zpožďování výroby nových modelů dělá vedení Boeingu stále více vrásek. Podle původních představ se měl revoluční Dreamliner k prvním zákazníkům dostat už loni v květnu. Firmě se však doposud nepovedlo zrealizovat ani jeho první let. Ten byl naposledy, už popáté, odložen na konec letošního roku. Za neustálými posuny plánu stojí hlavně potíže s dodavateli, nedostatek součástek, změny designu a také loňská stávka mechaniků.

Boeingu se navíc nevyhýbají ani problémy, které v současnosti sužují celé odvětví. Kvůli ekonomické krizi jsou letecké společnosti nuceny šetřit a odkládají nákupy nových letadel na pozdější dobu. Příjmy Boeingu se přesto v letošním třetím kvartále ve srovnání se stejným obdobím loni zvýšily, a to o devět procent na 16,7 miliardy dolarů. Důvodem však byly spíše špatné loňské výsledky ovlivněné stávkou ve firmě.

Boeing 787 Dreamliner
Zdroj: Boeing
Autor: ČT24