Zámečník: Piloti jsou inteligentní lidé. Na snížení mezd přistoupí

Praha – Nový předseda představenstva Českých aerolinií (ČSA) včera večer nepodepsal dodatky ke kolektivní smlouvě, které mu odevzdala většina odborových organizací. Platy pilotů by se podle nich snížily o 15 procent. Dvořák ale údajně žádá zhruba dvojnásobnou redukci mezd. Podle nového předsedy dozorčí rady Miroslava Zámečníka nakonec piloti na razantnější snižování mezd přistoupí. „Jsou to velmi inteligentní lidé. Oni prostě vědí, že měli velmi nadstandardní kompenzaci i v mezinárodním měřítku. Jiné malé národní aerolinky nebo lowcosty, to je trochu jiná platová úroveň,“ uvedl v Interview na ČT24.

„Nikdo na této planetě by nekompenzoval něco, co už bylo jednou vybráno. Takže tohle, prosím, nehrajme. Firmě jde o hodně. Vám jde také o hodně. Nikomu se nelíbí si seříznout plat, ale nemůžete rozumně požadovat plnění za něco, co jste už vybrali,“ vzkazuje Zámečník pilotům.

Piloti jsou podle Zámečníka ochotní k výrazné redukci platů, jenže požadují kompenzace v podobě cenných papírů a kmenových akcí. Jenže takové řešení odmítá akcionář. V minulosti se totiž v určitých kolektivních smlouvách založilo několikanásobné navyšování platů a požitků, vysvětluje Zámečník s tím, že výsledkem jsou dnešní nadstandardní platy.

„Záchrana musí přijít od nejlépe placených zaměstnanců“

V jednání by proto mělo být přihlíženo k paritě kupní síly a k životním nákladům pilotů v Česku a v dalších zemích. „Tohle když srovnáme, tak víme, co je fér,“ říká Zámečník a dodává: „Je třeba se uskrovnit diferencovaně. Nikdo nechce úspory po člověku, který žije z průměrného pražského platu, to by tu firmu také nezachránilo. Záchrana musí přijít od těch nejlépe placených skupin zaměstnanců.“

Piloti berou v průměru zhruba 210 tisíc korun měsíčně, průměr v ČSA přesahuje 60 tisíc korun. Mzdy by měly být sníženy od 1. listopadu, určitá dohoda by měla být podepsána do pondělního jednání vlády. ČSA na konci roku očekávají ztrátu přes tři miliardy korun. Nyní proto bojují o záchranu a snížení platů má být základním krokem k ozdravení podniku.