Mercedes čeká miliardové ztráty

Berlín – Problémy automobilového trhu se nevyhýbají ani někdejšímu králi mezi prémiovými značkami – německé automobilce Mercedes. Letos čeká miliardové ztráty, jeho auta trápí technické problémy a podle studie univerzity v Duisburgu ho v prodejích po BMW předstihne i další domácí rival, Audi. Prémiové značky v době krize netěžily ze státních podpor, které pomáhaly hlavně výrobcům levných aut, a jsou tak odkázány jen na trh.

Krize zasáhla Mercedes tvrdě. V prvním čtvrtletí prodělal 1,5 miliardy eur, ve druhém další miliardu. Naopak konkurent BMW už v druhém kvartále vydělával. Třetina zaměstnanců Mercedesu pracuje až do konce roku v režimu zkráceného pracovního týdne a odbyt firmy klesá rychleji než u konkurence.

Mercedes často sklízí kritiku i za stávající nabídku modelů. Chybí mu hlavně menší a ekologičtější auta. Firma je tak například v Evropě poslední v plnění emisních norem, zatímco konkurenční BMW je na celkovém třetím místě.

Jak vydělat zase Mercedesu ukazuje Audi. Z jednoho prodaného auta mu zbude zhruba o tisíc eur víc. Audi těží hlavně z koncernového spojení s Volkswagenem. „Není žádným tajemstvím, že BMW i Mercedes hledají partnery pro vývoj třeba malých vozů, aby vývojové náklady rozložily mezi více značek,“ podotýká šéfredaktor AutoTipu Vítězslav Kodym.

I přes problémy ale podle expertů Mercedesu krach nehrozí – může se spolehnout hlavně na bohaté rezervy z předchozích let. Ty v současnosti představují zhruba 14 miliard eur.